Koncert Lorenzo Ghielmi

Dnia 9 lipca 2014 roku odbył się koncert organowy Lorenzo Ghielminiego – profesora organów z Mediolanu.

Pierwszy występ został wykonany w Krzeszowie w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca na organach z 1695 roku wybudowanych przez Jackoba Ulricha. Na nich profesor wykonał dzieła takich twórców jak Frescobaldi, Merula czy Zipoli. Następnie koncert przeniósł się do Bazyliki, gdzie na organach z lat 1732 – 1737 wybudowanych przez Michaela Englera zostały wykonane utwory Georga Bohma i Johanna Sebastiana Bacha.

Lorenzo Ghielmi to organista, klawesynista, dyrygent, muzykolog. Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki renesansowej i barokowej. Koncertuje w Europie, Japonii, USA. Ma na swoim koncie liczne nagrania dla radia i telewizji (BBC, WDR, MDR, Radio France, NHK). Jego CD z muzyką organową Bruhnsa i Bacha oraz koncertami organowymi Haendla i Haydna zostały odznaczone prestiżową nagrodą “Diapason d’Or”. Do jego publikacji należą miedzy innymi praca o Nicolausie Bruhnsie, kilka prac z dziedziny wykonawstwa muzyki organowej XVI i XVII wieku oraz Jana Sebastiana Bacha. Lorenzo Ghielmi jest wykładowcą organów, klawesynu i kameralistyki w Instytucie Muzyki Dawnej Akademii Muzycznej w Mediolanie oraz w Akademii Muzycznej w Bazylei.
Piastuje stanowisko organisty tytularnego w Basilika San Simpliciano w Mediolanie, gdzie wykonał wszystkie dzieła organowe J.S. Bacha. Jest jurorem wielu konkursów organowych (Toulouse, Chartres, Tokio, Brügge, Freiberg, Maastricht, Lausanne, Nürnberg). Powierzono mu opracowanie planów wielu nowych organów, m. in. dużych organów katedry w Tokio. Lorenzo Ghielmi prowadzi także zespół kameralny “La Divina Armonia”.

Letnie Koncerty Organowe będą trwały do 31 sierpnia 2014 roku. W Bazylice pw. Wniebowznięcia NMP codziennie o godz. 11:00 natomiast w kościele pw. św. Józefa o godz. 15:30. Grają studenci i absolwenci Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu.

Share

Zobacz inne

One Thought to “Koncert Lorenzo Ghielmi”

  1. […] Relację z koncertu organowego Lorenzo Ghielminiego – profesora organów z Mediolanu, jaki miał miejsce w 2014 roku można obejrzeć na naszym portalu. […]

Leave a Comment