Kolejny proces konserwacji organów w Krzeszowie

W Bazylice Mniejszej w Krzeszowie odbędzie się kolejny proces konserwacji zabytkowych organów Michała Englera. Prace konserwatorskie będą możliwe dzięki uzyskanej dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Ochrona zabytków, o czym informowaliśmy wcześniej.

Przypominamy, że w listopadzie ubiegłego roku zakończono II etap projektowych prac konserwatorskich organów Michała Englera. Zakres prac remontowych obejmował: demontaż piszczałek, ustawienie na stelażach, czyszczenie metalowych i drewnianych piszczałek, przeprowadzenie dezynfekcji usuwającej grzyb i pleśń, czyszczenie i konserwacja wiatrownic, naprawa wentyli, wymiana uszkodzonych wypraw skórzanych, czyszczenie i regulacja traktury. Montaż, intonacja i strojenie sekcji. Remont wykonała niemiecka firma Jehmlich Orgelbau Dresden GmbH, całość nadzorowana była przez ks. dr Piotra Dębskiego, specjalistę od muzyki kościelnej.

Zabytkowe organy Michała Englera posiadają 2690 grających piszczałek, 50 registrów, 3 manuały i klawiaturę pedałową. Unikalnością instrumentu jest fakt zachowania substancji zabytkowej, z czasów budowy zachowało się ponad 95% oryginalnych części. Wnętrze instrumentu oparte na ściankach drewnianych i szachulcowych posiada korytarze i klatki schodowe ułatwiające dostęp do piszczałek i ich strojenie.

Organy Englera rozbrzmiewają w lipcu i sierpniu w ramach corocznym Letnich Koncertów Organowych “Muzyka Dawnych Mistrzów”.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment