Kolejni nietrzeźwi rowerzyści zatrzymani

Policjanci z Komisariatu Policji w Lubawce w dn. 12 stycznia br. zatrzymali na terenie gminy Lubawka rekordzistę, który jadąc rowerem, znajdował się w stanie upojenia alkoholowego. 62 – latek był tak mocno pijany, że miał problem z logicznym wypowiedzeniem się. Jadąc jednośladem w takim stanie stwarzał realne zagrożenie nie tylko dla siebie samego, ale też dla innych uczestników ruchu drogowego. Policja apeluje o rozwagę!!!

Jak bardzo można być pijanym, żeby być w stanie jechać na rowerze? Okazuje się, że ponad dwa promile to nie problem, problemem stają się natomiast pijani rowerzyści.

Policjanci z komisariatu Policji w Lubawce w dn. 12 stycznia br. zatrzymali na terenie gminy Lubawka 62 – letniego mieszkańca tej gminy, który mając w wydychanym powietrzu 2,36 promila alkoholu. W trakcie wykonywanych z nim czynności 62 – latek przez cały czas był w bardzo dobrym nastroju, kompletnie nie zdając sobie sprawy z powagi sytuacji, ani z zagrożenia, które stworzył, poruszając się w takim stanie po drodze publicznej. W związku z powyższym policjanci ukarali go mandatem w wysokości 500 zł a rower przekazali osobie wskazanej.

Podobne zdarzenie miało miejsce dwa dni wcześniej, również na terenie gminy Lubawka. Wówczas funkcjonariusze zatrzymali 32- latka, który na drodze publicznej prowadził rower, znajdując się w stanie nietrzeźwości- 1,14 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Otrzymał mandat karny w kwocie 500 złotych.

Przypominamy, że najczęściej stosowaną karą za jazdę na rowerze po alkoholu jest mandat. Jego wysokość zależy od tego czy rowerzysta został przyłapany na jeździe w stanie po spożyciu alkoholu (0,2 – 0,5 promila alkoholu) czy w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu). Rowerzysta będący w stanie po użyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości, który powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym może stanąć przed sądem. W takim wypadku sąd może zdecydować o nałożeniu na sprawcę kary grzywny, aresztu czy też zakazu prowadzenia pojazdów nie mechanicznych. Jednak niezależnie od wysokości poniesionej kary najgorszą konsekwencją dla pijanego rowerzysty może być utrata zdrowia a nawet życia. Najgorsze jednak, gdy swoim stanem i nieodpowiedzialnym zachowanie spowoduje on zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego.

Źródło: Policja Kamiennogórska. Więcej komunikatów w tagach policja.

Zobacz inne

Leave a Comment