Kolejna edycja Hommage à Kieślowski w Sokołowsku już w sierpniu

Informujemy, że kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Hommage à Kieślowski w Sokołowsku w tym roku odbędzie się w dniach 25-27 sierpnia. Honorowy patronat nad festiwalem tradycyjnie objęła Maria Kieślowska, wspaniała postać, która od ponad dekady wspiera z ogromnym zaangażowaniem ideę i rozwój festiwalu. Podczas kilku dni festiwalu w Sokołowsku można spotkać aktorów, reżyserów i inne osoby związane z kinem.

Program 12. edycji festiwalu Hommage à Kieślowski skupiony jest wokół hasła „pokoleń”, „dialogu międzypokoleniowego”.

Co roku Sokołowsko – malownicza miejscowość i ważne miejsce w życiu Krzysztofa Kieślowskiego – obchodzi święto kina. W bieżącym roku w Sokołowsku odbędzie się zjazd „uczniów Kieślowskiego”, nie tylko reżyserów czy reżyserek, ale też osób, które widzą siebie jako „ucznia Kieślowskiego”. Na zjeździe pojawią się m.in. Magdalena Łazarkiewicz, Waldemar Krzystek, Zbigniew Zamachowski czy Mirosław Baka. Dlatego też jednym z ważniejszych tytułów corocznej sekcji „Hommage” będzie „Amator” (1979) – film będący po dziś dzień symbolem międzypokoleniowej, nieustającej miłości do kina, a w sekcji „Ukochane filmy Kieślowskiego” – zostanie pokazany na dużym ekranie debiut pełnometrażowy Kena Loacha, „Kes” (1969).
Drugim ważnym tytułem sekcji „Hommage” będzie również „Krótki film o miłości” (1988). 35 lat po premierze filmu pragniemy odtworzyć dla zebranej w Sokołowsku publiczności spotkanie między magiczną parą głównych bohaterów – Tomkiem (Olaf Lubaszenko) i Magdą (Grażyna Szapołowska).

Share

Zobacz inne