Kary za nieprzerejestrowanie pojazdu

Przypominamy, że od 1 stycznia 2020 roku wchodzi w życie zmiana ustawy Prawo o ruchu drogowym  dotycząca kar za nieprzerejestrowanie pojazdów (Dz. U. z 2019r. poz. 1579)

1. Właściciel pojazdu, niebędącego nowym pojazdem, sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej ma obowiązek zarejestrować ten pojazd w terminie 30 dni od dnia  jego sprowadzenia do kraju.

2. Właściciel pojazdu, który jest już zarejestrowany w kraju, ma obowiązek w terminie 30 dni zawiadomić starostę o jego nabyciu (kupnie).

3. Właściciel pojazdu, który jest już zarejestrowany w kraju, ma obowiązek w terminie 30 dni zawiadomić starostę o jego zbyciu (sprzedaży).

W przypadku niezarejestrowania, niezgłoszenia nabycia  i zbycia właściciel pojazdu podlega karze pieniężnej w wysokości od 200 do 1000 zł.

Share

Zobacz inne

3 Thoughts to “Kary za nieprzerejestrowanie pojazdu”

 1. Grzegorz

  Witam. Mam pytanie. Co jeśli zakupiłem samochód w lipcu i wciąż go nie przerejestrowałem? Nowe prawo będzie obowiązywać od jego wdrążenia czyli od stycznia? Czy w tym przypadku będzie działać wstecz i jeśli nie przerejestruję samochodu do końca roku to będzie mnie czekała kara w styczniu? Może ktoś napisać jak to wygląda?

  1. Artur

   Musi Pan podejść do Wydziału Komunikacji w Starostwie Powiatowym i tam odpowiedzą. Moim zdaniem to dotyczy również samochodów zakupionych wcześniej.

   1. Grzegorz

    Jeśli dotyczy tych kupionych wcześniej również to trochę lipa bo chyba prawo nie powinno działać wstecz… Niby są wyjątki.. Na niektórych stronach pisze, że od stycznia będzie działać, a na innych tak jak tutaj eh. Może faktycznie się przejdę do urzędu i sam się spytam.

Leave a Comment