Karty pocztowe Adama Setkowicza w Muzeum Tkactwa

Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze zaprasza na niezwykłą wystawę pt. „Adam Setkowicz – Karty pocztowe” z kolekcji pana Bernarda Homziuka. Na ekspozycji znajduje się 874 kart pocztowych autorstwa krakowskiego malarza Adama Setkowicza.

Artysta urodził się w Krakowie w 1875 roku, gdzie spędził całe swoje życie. W Szkole Sztuk Pięknych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) w latach 1891-1894 studiował malarstwo. Był uczniem Floriana Cynka, pod okiem którego zgłębiał tajniki rysunku, zaś u Jana Matejki nieformalnie studiował kompozycję. Na przełomie lat 1897/98 w pracowni Teodora Axentowicza uczył się malarstwa pastelowego. Setkowicz był niezwykle płodnym artystą. Z dużym powodzeniem zajmował się malarstwem sztalugowym. W jego zainteresowaniu było malarstwo rodzajowe: podkrakowski pejzaż (głównie okolice Bronowic i Morawicy), sielanki, orki, zimowe i letnie sceny z polowań, wątki religijne, wątki patriotyczne, ilustracje do literatury, martwe natury malowane w technice olejnej czy akwareli, w której był prawdziwym mistrzem. Stworzył ponad 2000 obrazów.

W 1897 roku rozpoczął współpracę z Henrykiem Fristem, z założycielem słynnego Salonu Malarzy Polskich. Projektował dla niego zaproszenia, kartki pocztowe, kalendarze dla cechów rzemieślniczych, projektował i opracowywał książki, do których tworzył winiety i ilustracje. Został swego rodzaju grafikiem użytkowym. Kartki pocztowe jego autorstwa powstawały w różnych technikach graficznych: litografii, światłodruku, autolitografii, cynkografii, czarno-białe i kolorowe oraz ręcznie kolorowane. Współpraca z Fristem i innymi wydawcami trwała do lat 40 ubiegłego wieku. W tym czasie powstało ok. 1400 kart pocztowych. Ponadto opracowywał ilustracje do opowiadań, powieści, a nawet wydarzeń z sal sądowych. Projektował i opracowywał gry planszowe, wzorniki do rysowania i malowania. Stworzył nawet teatrzyk kukiełkowy z zaprojektowanymi lalkami i scenografią. Adam Setkowicz bez wątpienia był bardzo płodnym artystą jednak dziś jest nieco zapomniany. Wystawa kart pocztowych jego autorstwa jest tylko niewielkim wycinkiem twórczości jaką artysta pozostawił po sobie.

Wystawę można oglądać do 25 marca 2019 roku.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment