Karmy dla kota – jak wybrać odpowiednią?

Prawidłowe żywienie kota to najlepsza metoda na utrzymanie go w zdrowiu i dobrej kondycji przez lata. Wybór odpowiedniej karmy dla mruczka nie jest jednak prostym zadaniem. Futrzaki mają różne upodobania i potrzeby, które należy uwzględnić przy zakupie pożywienia. Jaka karma dla kota będzie odpowiednia dla twojego pupila? Na co zwrócić uwagę przy wyborze karmy suchej i mokrej dla kota?

Jaką karmę wybrać dla kota – suchą czy mokrą?

Gotowe karmy dla kotów dzielą się na dwa podstawowe typy: suche i mokre. Oba rodzaje pożywienia różnią się przede wszystkim zawartością wilgoci, a co za tym idzie – również koncentracją składników odżywczych. Mokre karmy dla kota zawierają nawet 75%-80% wody, podczas gdy wilgotność suchych pokarmów wynosi zaledwie 7,5-10%. 

Karmy w postaci granulek są dużo bardziej skoncentrowane niż mokre, a przez to bardziej wydajne. Ich niewątpliwą zaletą jest również możliwość długiego przechowywania. Karmy suche dla kotów są łatwe w porcjowaniu i podawaniu. Co więcej, można pozostawić ich zapas nawet na cały dzień w miskach dla kota lub umieścić w zabawkach interaktywnych.

Suche karmy dla kotów – ze względu na specyficzną teksturę i twardość – skłaniają futrzaki do intensywnego gryzienia i w ten sposób wspomagają oczyszczanie ich zębów z osadu nazębnego. Z tego powodu są szczególnie polecane dla kotów z tendencją do problemów stomatologicznych. 

Pokarmy suche dla kotów dostępne są w wielu wersjach, dzięki czemu można łatwo dostosować je do indywidualnych potrzeb każdego zwierzaka. Sprawdzają się bardzo dobrze w przypadku kotów wymagających specjalnych diet. Należy jednak pamiętać, że kot karmiony suchą karmą musi mieć zapewniony stały, łatwy dostęp do świeżej i czystej wody. 

Mokre karmy dla kotów są cenione przede wszystkim z uwagi na naturalną konsystencję i wysoką zawartość mięsa. Produkty wilgotne są dobrym zamiennikiem naturalnych kocich przekąsek. Pozwalają więc zaspokoić behawioralne potrzeby kotów związane z jedzeniem. Dodatkowo produkty tego typu, ze względu na swoją naturalność, rzadko wywołują u kotów niepożądane reakcje. Dużą zaletą takich produktów jest ich wysoka smakowitość. 

Wilgotne karmy warto podawać kotom wybrednym, wrażliwym i cierpiącym na problemy trawienne. Są one doskonałą propozycją również dla mruczków, które piją niechętnie lub mają tendencję do problemów z układem moczowym – dostarczą im sporej dawki wody. 

Mokra karma dla kota jest łatwa w pobieraniu, dlatego można podawać ją nawet kotom mającym problemy z zębami. Warto jednak pamiętać, że karmy mokre szybko się psują i nie nadają się do długiego przechowania. W przypadku ich podawania trzeba też zawsze pamiętać o szczególnej higienie miski dla kota (np. ze sklepu www.kakadu.pl/137-miski-dla-kota/). 

Sucha karma dla kota – na co warto zwrócić uwagę?

Szukasz dobrej suchej karmy dla swojego mruczącego pupila? Przed zakupem pożywienia dokładnie przeanalizuj jego skład. Na pierwszych pozycjach listy składników znajdują się komponenty, których jest w nim najwięcej. Muszą być to składniki pochodzenia zwierzęcego – mięsa i podroby. 

Wysokiej jakości sucha karma dla kota powinna zawierać przynajmniej 30-45% białka. Dla wrażliwych kotów najlepiej wybierać karmy o ograniczonej zawartości węglowodanów – bezzbożowe lub zawierające jedynie lekkostrawne zboża (np. ryż). Dodatkowo karma dla kota nie powinna zawierać składników potencjalnie alergennych czy szkodliwych (np. wzmacniaczy smaków, GMO). Warto ponadto zwrócić uwagę na obecność dodatków funkcjonalnych korzystnie wpływających na zdrowie kota (np. prebiotyków, chondroprotetyków, olejów rybnych). 

Sucha karma dla kota musi być precyzyjnie dopasowana do potrzeb zwierzaka. Z tego powodu przy jej wyborze należy uwzględnić wiek, poziom aktywności, rasę i stan zdrowia mruczka. Kocięta i koty bardzo aktywne potrzebują pokarmu z podwyższoną zawartością białka i energii. Z kolei w przypadku kotów w podeszłym wieku, po kastracji i mało aktywnych najlepiej sprawdzą się karmy o obniżonej zawartości energii – ułatwiające utrzymanie prawidłowej masy ciała. Specjalnego żywienia wymagają ponadto koty chore, którym należy podawać karmy weterynaryjne wspomagające rekonwalescencję. Wiele suchych karm dla kotów wyróżnia się ponadto specjalnymi formułami (np. hipoalergiczną, na piękną sierść i zdrową skórę, odkłaczającą), które można dobrać do kocich potrzeb. 

Aby mruczek zawsze chętnie pałaszował swoje posiłki, warto dobrać karmę do jego upodobań smakowych. W przypadku suchych karm duże znaczenie mają także wielkość i twardość granulek, które muszą być dopasowane do uzębienia zwierzaka. 

Mokra karma dla kota – jaka będzie najlepsza?

Ogólne zasady wyboru mokrej karmy dla kota są podobne do tych, jakimi należy kierować się przy zakupie suchego pożywienia. Należy szukać zatem pokarmu bogatego w białko zwierzęce, bazującego na mięsach i podrobach. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie mokre karmy są produktami pełnoporcjowymi. Wiele takich pokarmów przeznaczonych jest do podawania jedynie jako przekąski. Jeśli więc chcesz karmić pupila wyłącznie mokrą karmą, upewnij się, że wybrałeś karmę pełnoporcjową. 

Spory wpływ na wartość odżywczą i smakowitość mokrych karm dla kotów ma pochodzenie i sposób obróbki surowców. Bardzo wartościowe dla kotów są karmy na bazie składników ekologicznych. Również delikatny sposób obróbki (np. gotowanie na parze) wpływa korzystnie na zachowanie walorów smakowych i odżywczych pożywienia. 

Wybierając mokrą karmę dla kota, zwróć szczególną uwagę na jej formę. Lubiane przez większość mruczków są karmy z zachowaną strukturą mięsa, które przypominają ich naturalne przekąski. Karmy w formie musów, zupek czy pasztetów są natomiast idealne dla zwierząt, które mają problemy z gryzieniem. Pokarmy z kawałkami w sosie i galarecie cieszą się równie dużym zainteresowaniem futrzaków, dlatego wybór odpowiedniego typu pożywienia trzeba rozważyć indywidualnie. 

Dobra karma dla kota (np. ze sklepu Sprawdź szeroką ofertę w sklepie: www.kakadu.pl/107-karma-dla-kota/) powinna odznaczać się wysoką wartością odżywczą i wyśmienitym smakiem. Pokarm zawsze należy jednak dopasować do indywidualnych potrzeb futrzaka. Dzięki dużej różnorodności mokrych i suchych karm dla kotów stworzenie idealnego jadłospisu dla każdego mruczka nie powinno przysporzyć większych problemów. 

Share

Zobacz inne