Kapliczka z Olszyn trafiła do renowacji

Kolejny zabytek znajdujący się na terenie gminy Kamienna Góra doczeka się renowacji. Tym razem jest to dziewiętnastowieczna kapliczka z Olszyn. Dzisiaj (wtorek, 29 marca) obiekt został przetransportowany do zakładu konserwatorskiego.

Prace renowacyjne ruszyły z inicjatywy sołtysa Adama Matusika oraz firmy „Renowacja Zabytków Grzegorz Mikołajczyk” i są finansowane ze środków własnych.

Przypominamy, że firma wykonała w ostatnim czasie m.in. renowację trzech zabytków na terenie miejscowości Czadrów (dwóch kapliczek i figurę Nepomucena).

Zobacz reportaże z renowacji figury św. Jana Nepomucena.
Zobacz reportaże z renowacji kapliczki.

W trakcie renowacji jest również krzyż przydrożny z Kochanowa, o którym informowaliśmy tutaj.

Obiekt z Olszyn posiada żelazny krzyż wysokości 100 cm, dawniej z korpusem Chrystusa. Postument wysokości 280 cm posiada ślady po malowanych postaciach i ornamentach. Na froncie data 1824. W zasadniczej części piaskowcowego postumentu znajduje się głęboka wnęka, niegdyś oszklona.
Obiekt zostanie oczyszczony z zabrudzeń i narośli biologicznych. Zostaną wykonane m.in. zabiegi odsalające, zabiegi impregnacji wzmacniającej strukturę kamienia. Zostaną sklejone pęknięcia, Uzupełnione miejsca ubytków, a stalowy krzyż nabierze dawnego blasku.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment