Kąpielisko nad zalewem już w 2020 roku?

Miasto oczekuje na ofertę cenową ponownego oczyszczania zalewu. Są szanse aby kąpielisko na terenie Ośrodka Wypoczynku Świątecznego w Kamiennej Górze zostało uruchomione już w przyszłym roku.

Przypominamy, że pierwsze prace związane z oczyszczaniem wody wykonano już w czerwcu 2017 roku. Rekultywacja całego zbiornika odbywała się innowacyjną, autorską metodą biologiczną.

Głównym problemem kamiennogórskiego zalewu, które w konsekwencji doprowadził do zakazu kąpieli był postępujący proces eutrofizacji i związane z nim zakwity wody, zalegająca spora ilość mułu i występujące w zalewie duże ilości związków chemicznych (w tym chlorków, fosforanów i azotanów).

Pierwsze prace oczyszczania wody realizowała firma ACS Poland, specjalizująca się m.in. w innowacyjnych ekologicznych technologiach w zakresie ochrony środowiska. Ich efektem miało być zmniejszenie ilości biogenów występujących w wodzie, redukcja osadu dennego, poprawa warunków tlenowych, likwidacja zakwitów glonów i sinic oraz zabezpieczenie zbiornika przed powstawaniem odorów gnilnych. Odpowiednie wprowadzenie preparatów mikrobiologicznych do zbiornika było połączone z dodatkowym napowietrzeniem wody, co jest ważne w miesiącach letnich.

Po wykonaniu tych prac stwierdzono, że znacząco zwiększyła się przejrzystość wody i całkowicie pozbyto się odoru, który przed rozpoczęciem aplikacji był bardzo wyczuwalny. Zmniejszyła się również ilość osadów dennych.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że inwestowanie w zalew odbędzie się wspólnie z Kamiennogórską Specjalną Strefą Ekonomiczną Małej Przedsiębiorczości. Kolejne spotkanie w tej sprawie zostało zaplanowane na kwiecień br.

Share

Zobacz inne

One Thought to “Kąpielisko nad zalewem już w 2020 roku?”

  1. […] Kąpielisko nad zalewem już w 2020 roku? (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); Wideo […]

Leave a Comment