Kamiennogórski Nepomucen do przeniesienia

W dniu 29 maja 2019 roku, podczas XI Sesji Rady Miasta Kamienna Góra, radni mieli zdecydować czy nieodpłatnie przejmą od Parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kamiennej Górze pomnik św. Jana Nepomucena.

Przypominamy, że Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Ziemi Kamiennogórskiej MASZKARON od lat próbuje odrestaurować i usadowić pomnik św. Jana Nepomucena przy moście na rzece Bóbr, przy ul. Papieża Jana Pawła II w Kamiennej Górze. Obecnie pomnik znajduje się na placu przykościelnym Parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w piśmie z dnia 15 lutego br. stwierdził, że nie widzi przeciwwskazań do zmiany miejsca posadowienia rzeźby.

Podstawą do zgody na przeniesienie pomnika św. Jana Nepomucena, który jest wpisany do rejestru zabytków, jest jasne określenie stanu własności. 

Pismem z dnia 6 marca br. proboszcz ks. prałat Edward Bigos otrzymał zgodę od biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego na przekazanie pomnika Gminie Miejskiej Kamienna Góra.

Podczas sesji radni zdecydowali, że sprawą zajmą się za miesiąc.

Przypominamy, że w 2017 roku przeniesienia pomnika św. Jana Nepomucena dokonano w Czadrowie. Kamienny barokowy Jan Nepomucen był usytuowany na skarpie przy drodze wjazdowej na fermę drobiu. Obiekt z biegiem lat popadł w ruinę, a jego niebezpieczne pochylenie groziło przewróceniem. Stowarzyszenie Brama Czadrowska (pod kierownictwem prezesa Artura Kubieńca) w porozumieniu z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, Urzędem Gminy w Kamiennej Górze oraz właścicielem terenu, na którym był usytuowany, ustaliło nową lokalizację pomnika.
Nowa lokalizacja tego opiekuna chroniącego przed żywiołami wodnymi mieści się przy drodze powiatowej nr 3468D, nieopodal mostu na rzece Zadrna, w kierunku Dolnośląskiego Centrum Rehabilitacji.

Po generalnych zabiegach konserwatorskich, jakie figura świętego Jana Nepomucena przeszła po raz pierwszy od 1867 roku i ustanowieniu nowej, bezpiecznej lokalizacji, pozwoliło uchronić pomnik przed zniszczeniem na kolejne stulecia.

Cały proces renowacji był prezentowany na naszym portalu w tagach nepomucen i na specjalnie utworzonej stronie internetowej pod adresem czadrowskinepomuk.wordpress.com.

Wideo: jużwiesz24

Share

Zobacz inne

Leave a Comment