Kamiennogórscy harcerze przynieśli do ratusza Betlejemskie Światło Pokoju

Kamiennogórscy harcerze przynieśli do ratusza Betlejemskie Światło Pokoju.

– Cieszę się, że mimo niezwykłych i trudnych czasów pamiętamy o tej tradycji – powiedział burmistrz Janusz Chodasewicz.

Betlejemskie Światło Pokoju jest organizowane do 1986 roku. Pierwszą akcję przeprowadzono w austriackim Linz, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Od tego czasu, co roku młodzi Austriacy odbierają płomień z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie światło jest transportowane samolotem do Wiednia. Tam ma miejsce uroczystość, podczas której płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych i harcerskich z wielu krajów europejskich.
W 34-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę.

– Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 roku. Tradycją jest, że ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji – informują organizatorzy akcji.

Share

Zobacz również

Leave a Reply