Kamienna Góra włącza się w międzynarodową kampanię “Biała Wstążka”

W sobotę, 25 listopada 2023 roku rusza kampania „Biała Wstążka” organizowana z inicjatywy Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy domowej oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kamiennej Górze, która potrwa 16 dni, do 10 grudnia 2023 roku.

Kampania „Biała Wstążka” to największa na świecie, prowadzona w ponad 55 krajach świata międzynarodowa kampania skierowana do mężczyzn, mająca na celu walkę z przemocą wobec kobiet oraz wspieranie działań na rzecz jej przeciwdziałania. Kampania zrodziła się w Kanadzie w 1991 roku. Noszenie białej wstążki ma być symbolem sprzeciwu wobec przemocy stosowanej przez mężczyzn wobec kobiet, a także osobistym zobowiązaniem noszącego ją mężczyzny, że nigdy nie będzie stosować, akceptować lub milczeć na temat przemocy wobec kobiet.

Kampania odbywa się w ramach 16 Światowych Dni Przeciwko Przemocy. Rozpoczyna się 25 listopada w Międzynarodowym Dniu Przeciw Przemocy Wobec Kobiet, a koniec kampanii przypada 10 grudnia w Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka i podkreśla, że przemoc wobec kobiet, ale nie tylko, jest łamaniem podstawowych praw człowieka.

Celem kampanii jest rozpowszechnianie w Kamiennej Górze i nie tylko idei „Białej Wstążki” poprzez wyrażenie: Stop przemocy wobec Kobiet. W tym okresie wszyscy mężczyźni zachęcani będą do przyjęcia i noszenia białej wstążki manifestując w ten sposób sprzeciw wobec przemocy.

Główna akcja zaplanowana jest na 1 grudnia br. i będzie odbywać się na kamiennogórskich ulicach. Młodzież szkolna wraz z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kamiennej Górze będą zachęcać mężczyzn do przyjęcia i noszenia białej wstążki manifestując w ten sposób sprzeciw wobec przemocy.

Scenariusz wydarzenia obejmuje ponadto rozdawanie ulotek i przypinanie białych wstążek mężczyznom na kamiennogórskim rynku, przy centrum handlowym Kaufland oraz przy głównych ulicach miasta. Między 25 listopada a 10 grudnia w ramach przeprowadzonych działań na rzecz przeciwdziałania przemocy domowej członkowie Zespołu Interdyscyplinarnego pełnić będą telefoniczny dyżur.

Akcję poprzedzi szeroko zakrojona kampania informacyjna, która obejmie pojawienie się plakatów w lokalnych instytucjach na terenie gminy miejskiej oraz informacji w lokalnych mediach. Organizator chce, aby w akcji uczestniczyli nie tylko eksperci i specjaliści zajmujący się zawodowo przeciwdziałaniem przemocy, ale też społeczność lokalna, ponieważ problem przemocy dotyczy nas wszystkich. Poprzez podjęte działania organizator pragnie zwiększyć świadomość społeczną na temat przeciwdziałania przemocy domowej i ograniczania jej skutków oraz społeczną wrażliwość w odniesieniu do zjawiska przemocy.

Share

Zobacz inne