Kamienna Góra uroczystym odsłonięciem tablicy upamiętniła ofiary stanu wojennego

Na ścianie kościoła pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Kamiennej Górze została uroczyście odsłonięta tablica pamięci działaczy Solidarności Ziemi Jeleniogórskiej i Wałbrzyskiej, którzy byli internowani i więzieni w Zakładzie Karnym w Kamiennej Górze (byłej filii obozu Gross Rosen). Przypominamy, że dzisiaj (niedziela 13 grudnia) przypada 39. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Wprowadzony niezgodnie z konstytucją stan nadzwyczajny, zaowocował internowaniem ponad 10 tysięcy działaczy opozycji antykomunistycznej, tysiące kolejnych było inwigilowanych i zastraszanych. Blisko 100 osób straciło życie, a wielu opozycjonistów trafiało również do kamiennogórskiego więzienia.

Uroczystości w Kamiennej Górze zorganizowane zostały przez Zarząd Regionu Jeleniogórskiego NSZZ Solidarność. Odsłonięcie tablicy, która została wykonana przez IPN z inicjatywy internowanych, poprzedziła uroczysta msza św. pod przewodnictwem ks. prałata Edwarda Bigosa, proboszcza parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Kamiennej Górze. We mszy i odsłonięciu tablicy uczestniczyli m.in. przedstawiciele IPN, przedstawiciele Solidarności Regionu Jeleniogórskiego i Wałbrzyskiego, senator Krzysztof Mróz, starosta Jarosław Gęborys, zastępca burmistrza Adam Blicharski, przedstawiciele Rady Powiatu i Rady Miasta, a także osoby internowane, w tym Edward Wryszcz, więziony w Kamiennej Górze opozycjonista.

– Dziś po latach jesteśmy dumni, porównując inne więzienia, że warunki kamiennogórskie uczyniły nas odpornymi na obostrzenia naszego pobytu w Głogowie, Grodkowie, Nysie, Uhercach czy innych więzieniach w całym kraju […] Marzymy o tym, by ta skromna tablica, dziś odsłaniana, stała się dla nas, mieszkańców Kamiennej Góry i przyjezdnych, początkiem chwalenia się historią, historią Kamiennej Góry – mówi Edward Wryszcz, więziony w Kamiennej Górze opozycjonista.

Po odsłonięciu tablicy oficjalne delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze.
Relacja wideo dostępna tutaj.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment