Kamienna Góra planuje dyscyplinować trucicieli

Oczyszczenie powietrza nad Kamienną Górą to jeden z priorytetów na ten rok. Miasto planuje dyscyplinować mieszkańców, którzy używają paliwa złej jakości lub palą w piecach śmieciami.

– Osoby zanieczyszczające powietrze muszą się liczyć z wizytą miejskiego urzędnika w asyście funkcjonariusza policji. Apelujemy do mieszkańców, by alarmowali nas, gdy zauważą niepokojące zadymienie – mówi burmistrz Janusz Chodasewicz.

W razie podejrzeń niebezpiecznego stężenia zanieczyszczeń można zawiadomić jednostkę straży pożarnej. Ta w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia musi zainterweniować. Dla właściciela „trującego pieca” może to oznaczać konsekwencje prawne.

Równolegle odbędą się badania czym oddychają kamiennogórzanie. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu na prośbę Urzędu Miasta Kamienna Góra ustawi w mieście mobilną stację pomiarową, która przez rok będzie badała jakość powietrza.
Stacja stanie na terenie Państwowej Straży Pożarnej w Kamiennej Górze. Pomiary będą prowadzone od 15 stycznia do 31 grudnia 2020 roku. Dotąd w Kamiennej Górze nie był przeprowadzany monitoring powietrza w tak długim okresie. Wyniki wskazań aparatury będą automatycznie udostępniane na stronie WIOŚ.

W ubiegłym roku w Kamiennej Górze zostało zlikwidowanych prawie 50 pieców i kotłów węglowych. Wymiana na ekologiczne źródła ogrzewania kosztowała ponad 0,5 mln zł.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment