Judith Colell gościem specjalnym Festiwalu Filmowego Hommage à Kieślowski

Hiszpańskie fascynacje twórczością Kieślowskiego na festiwalu w Sokołowsku.

Przypominamy, że trwa 10. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Hommage à Kieślowski. Co weekend publiczność spotyka się z twórczością tego jednego z największych europejskich reżyserów.  W sekcji FILMOWE KONTEKSTY I INSPIRACJE, prezentującej dzieła tematycznie i ideowo wchodzące w dialog z twórczością polskiego mistrza, ważnym elementem są filmy zagraniczne. W weekend 23-25 lipca oraz na zakończenie festiwalu 28 sierpnia, na festiwalu pokazane zostanie kino hiszpańskie – od klasyki, poprzez czułe i pełne humoru spojrzenie Berlangi, po obrazy współczesne Judith Colell, zaglądające w duszę bohaterów żyjących tu i teraz, w 21. wieku.

W sobotę, 24 lipca w Sokołowsku pojawi się Judith Colell, katalońska reżyserka, która wielokrotnie wskazywała na kino Kieślowskiego jako źródło inspiracji i podkreślała rolę jego dzieł w kształtowaniu swojej własnej ścieżki twórczej.

Echa tej fascynacji wybrzmiewają w 53 dniach zimy (53 días de invierno, Hiszpania, 2007), jej drugim filmie pełnometrażowym, który zostanie zaprezentowany w Sokołowsku w kinie Zdrowie. Tego samego dnia, w kinie plenerowym, uczestnicy festiwalu będą mogli obejrzeć najgłośniejszy film Colell, wyreżyserowany wspólnie z Jordim Cadeną – odważny dramat psychologiczny pt. Elisa K. (Hiszpania, 2010), nagrodzony Nagrodą Specjalną Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowy.

 Każdej z projekcji będzie towarzyszyć spotkanie z reżyserką.

Poznałam twórczość Kieślowskiego poprzez wspaniały „Krótki film o miłości” z serii „Dekalog”. Miałam wtedy jakieś 19-20 lat i marzyłam o tym, by kręcić filmy. Zachwycił mnie jego sposób opowiadania historii, tak osobisty, jedyny w swoim rodzaju., sposób w jaki pracował z aktorami, to jak operował światłem na planie, jak wykorzystywał muzykę, rytm jaki nadawał swoim dziełom. Stałam się zapaloną wielbicielką jego kina, to była prawdziwa fascynacja. Jak tylko zaczęłam kręcić pierwsze filmy krótkometrażowe, Kieślowski stał się dla mnie ważnym źródłem inspiracji. (…) Choć w mojej karierze istnieją też inni mistrzowie, Kieślowski pozostaje dla mnie jako reżyserki kluczowy – mówiła Judith Colell w jednym z wywiadów.

Judith Colell jest reżyserką, scenarzystką i wykładowczynią uniwersytecką. Po ukończeniu studiów filmowych w Nowym Jorku, zadebiutowała krótkim metrażem pt. Clara Foc. Cztery lata później zrealizowała Escrito en la piel (Zapisane na skórze) nominowany do Nagród Goya w kategorii Najlepszy Film Krótkometrażowy. Jej samodzielny debiut długometrażowy to nagrodzony na Festiwalu Filmowym w Sitges film pt. Nosotras (Kobiety, 2001), oparty na opowiadaniach katalońskiej pisarki Isabel Clary Simó. W 2010, wspólnie z Jordim Cadeną reżyseruje dramat psychologiczny Elisa K., za który otrzymuje Nagrodę Specjalną Jury na Festiwalu Filmowym w San Sebastián. Jest też autorką wielu produkcji telewizyjnych, od czerwca 2021 jest przewodniczącą Katalońskiej Akademii Filmowej. Jest też współzałożycielką hiszpańskiego stowarzyszenia CIMA zrzeszającego kobiety pracujące
w sektorze audiowizualnym (Asociación de Mujeres Cineastas y de Medios Audiovisuales). Wykłada na uniwersytecie Blanquerna Universidad Ramon Llull w Barcelonie. Jej ostatni film pt. 15 horas (15 godzin), zrealizowany w Republice Dominikany, miał swoją premierę na Festiwalu w Maladze w marcu 2021 roku, gdzie otrzymał Nagrodę Signis.

Na zakończenie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Hommage à Kieślowski, 28 sierpnia 2021, odbędzie się projekcja Witaj nam, Panie Marshall („Bienvenido, Mr Marshall”, Hiszpania, 1953), legendarnego filmu Luisa Garcia Berlangi.

Kalendarz projekcji dostępny tutaj.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment