Jest szansa na wieżę widokową w Kamiennej Górze

Czy w Kamiennej Górze w najbliższym czasie powstanie wieża widokowa, z której podziwiać można będzie panoramę miasta i okolic? To okaże się niebawem. Z propozycją budowy platformy zwrócił się do kamiennogórskiego urzędu miasta jeden z ogólnopolskich operatorów naziemnej sieci radiowo-telewizyjnej.

Platforma miałaby powstać w obrębie ulicy Krzeszowskiej, powyżej nieczynnego kamieniołomu (działka nr 18). Proponowaną konstrukcję stanowi wysoki na ok 37 metrów maszt, w połowie wysokości którego umiejscowiona zostanie platforma widokowa. Część konstrukcji powyżej platformy wykorzystywana będzie przez jednego z operatorów telefonii komórkowej.

Powstanie tego typu obiektu byłoby niewątpliwie ogromną atrakcją, zarówno dla mieszkańców Kamiennej Góry, jak i turystów odwiedzających miasto i powiat. Co najważniejsze, koszty budowy wieży (ok 400 tys. zł) oraz późniejszego utrzymania obiektu pokrywa w całości inwestor. Oznacza to, że Miasto Kamienna Góra otrzyma turystyczną atrakcję bez ponoszenia żadnych kosztów. Sama platforma również dostępna byłaby dla zwiedzających całkowicie za darmo.

Inwestor przedstawił Miastu szczegóły dotyczące inwestycji. Aby rozpocząć realizację niezbędna jest zgoda kamiennogórskich radnych na dzierżawę fragmentu działki, na której planowana jest konstrukcja. Aby inwestycja stała się dla inwestora opłacalna, dzierżawa powinna być udzielona na 16 lat. Przez ten czas operator wieży, zgodnie z obowiązującymi przepisami odprowadzać będzie też do miejskiej kasy opłatę z tytułu dzierżawy.

Oprócz niezwykle istotnego aspektu, jakim jest podniesienie atrakcyjności turystycznej miasta i regionu, inwestycja realizuje bardzo ważny dla mieszkańców cel – poprawa łączności telefonicznej oraz szerokopasmowy dostęp do internetu.

Warto tu wspomnieć, że zakres oddziaływania na środowisko tego typu urządzeń zamyka się w promieniu ok 54 m na wysokości 30 metrów. Jest on więc całkowicie bezpieczny dla ludzi i środowiska. Tego typu nadajniki znajdują się m.in. w centrach miast, w tym w Kamiennej Górze (np. na Górze Parkowej czy ratuszu).Share

Zobacz inne

Leave a Comment