Jaskinie w Kochanowie

Jaskinie w Kochanowie to kolejne warte uwagi miejsce, które prezentujemy na portalu Relacje Regionalne. Przypominamy, że aktualizowana galeria znajduje się na podstronie Poznaj nasz region.

Jaskinie znajdują się w pobliżu Stołu sędziowskiego – pomnika średniowiecznego prawa. W wyrobisku tym poznanych i skartowanych zostało dotychczas kilkanaście obiektów. Większość korytarzy jest stosunkowo wąska i prosta. Są one rozwinięte w większości równolegle do siebie. Część korytarzy, w szczególności w Jaskini z Filarami, nawiązuje do spękań o kierunku zbliżonym do prostopadłego. Istnieją także korytarze wykształcone w wyniku zachodzących procesów zawaliskowych.

Największy znaleziony obiekt to Jaskinia z Rondami, która leży w wąskim łomie, usytuowanym najbliżej sędziowskiego stołu. Przedzielony jest dwoma filarami skalnymi, co tworzy dwa równoległe korytarze.

Dzięki uprzejmości speleologów Wojciecha Rogala i Andrzeja Wojtonia mamy możliwość zaprezentowania uproszczonego planu obiektów jaskiniowych (ostatnie zdjęcie w galerii). Na planie brakuje około 30-40 metrów korytarzy, odkrytych w ostatnich latach w Jaskini z Filarami.

Jaskinia z Filarami* 713 m
Jaskinia z Rondami 125 m
Jaskinia Rozdroże 67 m
Jaskinia Zawaliskowa 44 m
Jaskinia Równoległa 21 m
Jaskinia Rozkuta 10 m
Schronisko w Kochanowie I 11m
Schronisko w Kochanowie II 15 m
Schronisko w Kochanowie III 15 m
Schronisko w Kochanowie IV 17 m
Schronisko w Kochanowie V 7,5 m
Schronisko w Kochanowie VI 3,5 m
Schronisko w Kochanowie VII 4,5 m
Schronisko w Kochanowie VIII 6 m
Schronisko w Kochanowie IX 6 m

* Jaskinia z Filarami została połączona z Jaskinią Prostą, tworzą teraz jeden kilkuotworowy system o podanej długości.

Share

Zobacz inne

One Thought to “Jaskinie w Kochanowie”

  1. […] Przypominamy, że Jaskinia z Filarami znajdująca się w Kochanowie (gm. Kamienna Góra) to jedna z najdłuższych jaskiń sudeckich. Kompleks jaskiń znajduje się w pobliżu Stołu sędziowskiego – pomnika średniowiecznego prawa. W wyrobisku tym poznanych i skartowanych zostało dotychczas kilkanaście obiektów, o których informowaliśmy na naszym portalu. […]

Leave a Comment