Jaka gramatura prześcieradła najlepsza?

Wybierając odpowiednie prześcieradło, warto zwrócić uwagę na jego jakość. Jednym z czynników decydujących o trwałości materiału jest gramatura. Pojęcie to dotyczy głównie wagi tkaniny, jednak należy pamiętać, że im jest ona większa, tym większa wytrzymałość i odporność na różnego rodzaju czynniki. Jaka gramatura prześcieradła jest najlepsza i na co warto zwrócić uwagę? Wyjaśniamy.

Gramatura prześcieradła – co warto o niej wiedzieć?

Jak już wspomniano, gramatura prześcieradła określa ciężar materiału. Jest ona wyrażana za pomocą g/m2. Wartość ta jest uzależniona od jakości oraz grubości użytego włókna, jak i natężenia nici czy ciasności splotu. Oznacza to, że im wyższa gramatura prześcieradła, tym produkt ten jest trwalszy. Ciężkie prześcieradła są również gładsze w dotyku, ale niestety bardziej podatne na zagniecenia czy inne odkształcenia. Wybór odpowiedniej tkaniny nie jest łatwy – musi być dopasowany do potrzeb użytkownika. Każdy ma inne oczekiwania i wymagania, stąd też prześcieradło powinno być indywidualnie dobrane. Lekkie i przewiewne prześcieradła, idealna na okres letni mają gramaturę w granicach 120 g/m2. Z kolei grubsze, uznawane wręcz za zimowe prześcieradła – 250 g/m2.

Gramatura a jakość prześcieradła

Użytkowanie, pranie czy prasowanie tkanin ma wpływ na ich wytrzymałość. Z uwagi na fakt, iż prześcieradła są często zmieniane, prane w wysokich temperaturach i prasowane, mogą powstawać na nich mikrouszkodzenia. W konsekwencji dość szybko pojawiają się przetarcia, a następnie dziury. Chcąc zyskać pewność, że prześcieradło posłuży nieco dłużej, warto wybierać modele o wyższej gramaturze. Najczęściej cechują się one lepszą wytrzymałością.

Warto pamiętać, że na jakość ma wpływ nie tylko gramatura prześcieradła, ale też jakość wykorzystanego materiału, sposób wykonania czy też technika produkcji.

Gramatura ma wpływ na cenę

Gramatura ma wpływ na wiele czynników. Decyduje o jakości, trwałości, ale też wyglądzie prześcieradła. Jak już wspomniano, im jest wyższa, tym lepszy produkt. Aby jednak było to możliwe, konieczne jest wykorzystanie większej ilości surowców. Wraz ze wzrostem gramatury zwiększa się ilość materiału do tkania. W konsekwencji zwiększa się ostateczna cena produktu.

Warto mieć również na uwadze to, by podczas kupowania nowego modelu prześcieradła nie zwracać jedynie uwagi na cenę. Prześcieradło z gumką o wyższej gramaturze z pewnością będzie dłużej użytkowane. Można powiedzieć, że to inwestycja na kilka lat – pod warunkiem, że będzie ono właściwie prane, przechowywane i użytkowane. Inwestycja w dobrej jakości produkty jest opłacalna – nie tylko użytkownik zyskuje dostęp do bezpiecznych tkanin, ale też dba o jakość snu.

Jak dbać o prześcieradło?

Jak już wspomniano, nawet najwyższa gramatura prześcieradła nie uchroni go przed zniszczeniem. Ważna jest odpowiednia pielęgnacja. Stąd też warto regularnie prać prześcieradło i nie doprowadzać do powstania trudnych do usunięcia zabrudzeń. Regularne jej odświeżanie pozwoli także zabezpieczyć włókna przed wnikającym kurzem. Nie warto stosować silnych środków chemicznych – najczęściej osłabiają one tkaninę, jej strukturę i doprowadzają do pojawienia się zniszczeń.

Bardzo ważne jest również odpowiednie pranie – pralka nie powinna być przepełniona. Z kolei suszenie może odbywać się zarówno na tradycyjnej suszarce bądź w jej wersji elektrycznej. W tym drugim przypadku należy stosować programy z niską temperaturą. Po wysuszeniu, warto dokładnie poskładać materiał, a wcześniej sprawdzić czy każdy jego fragment jest suchy. Jest to ważne – pozostawienie wilgotnych tkanin doprowadza nie tylko do pojawienia się nieprzyjemnych zapachów, ale też pleśni.

Jak widać – prawidłowe użytkowanie prześcieradła ma ogromny wpływ. Warto również pamiętać, że z uwagi na to, iż jest to materiał, który ma bezpośredni kontakt ze skórą, powinien być przyjemny. Warto stosować do prania również płyny zmiękczające. Nie tylko dodadzą one tkaninie miękkości, ale też pozostawią na dłużej przyjemny zapach.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment