Jak znaleźć pracę w województwie dolnośląskim?

Województwo dolnośląskie to region, który oferuje dość szerokie możliwości zatrudnienia. Trudna sytuacja wywołana pandemią wpływa jednak negatywnie na liczbę ofert pracy. Szukając zajęcia zarobkowego, warto działać wielotorowo.

Jak wygląda sytuacja na dolnośląskim rynku pracy?

Województwo dolnośląskie od kilku lat dynamicznie się rozwija. O pracę najłatwiej w dużych ośrodkach miejskich, zwłaszcza we Wrocławiu. Miasto to przyciąga coraz więcej inwestorów, którzy są chętni do otwierania tam nowych przedsiębiorstw. Z tego względu w poszukiwaniu zajęcia przyjeżdżają  tam osoby z okolicznych miejscowości, a także z innych części kraju. Aby znaleźć ciekawe oferty zatrudnienia, wystarczy wpisać w przeglądarkę internetową „praca Wrocław”. Ogłoszenia są publikowanie nie tylko przez małe i średnie krajowe firmy, lecz także duże, międzynarodowe korporacje.

Pod koniec 2019 roku stopa bezrobocia rejestrowanego w regionie województwa dolnośląskiego wynosiła 4,6%. Pojawienie się koronawirusa pogorszyło jednak tę sytuację. Według danych GUS, w październiku 2020 roku bezrobocie na Dolnym Śląsku utrzymywało się na poziomie 5,5%. Najgorszą sytuację można było zaobserwować w powiecie górowskim, natomiast najlepszą – we wrocławskim.

Mimo nie najlepszej sytuacji na rynku pracy wiele firm wciąż aktywnie poszukuje pracowników. Ze znalezieniem zatrudnienia powinni bez problemu poradzić sobie m.in. programiści i inni specjaliści z branży IT, magazynierzy i pracownicy produkcji, budowlańcy, kurierzy czy operatorzy różnego typu maszyn.

W jaki sposób szukać pracy w województwie dolnośląskim?

W czasach, gdy znalezienie pracy może być trudniejsze niż zwykle, jeszcze ważniejsze staje się odpowiednie zaprezentowanie się potencjalnym pracodawcom. Ważne więc, aby odpowiednio zadbać o wygląd swojego CV. Aplikując na dane stanowisko, warto też dołączyć list motywacyjny (nawet gdy nie jest on wymagany) oraz referencje z poprzedniego miejsca zatrudnienia.

Podczas szukania pracy należy też działać wielotorowo. Najpopularniejszym sposobem na znalezienie ciekawych ofert zatrudnienia jest korzystanie z portali z ogłoszeniami – zarówno ogólnopolskich, jak i branżowych oraz lokalnych, przeznaczonych dla osób z województwa dolnośląskiego. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na grupy w popularnych mediach społecznościowych, w których ogłaszają się i kandydaci do pracy, i pracodawcy. Można je znaleźć, wpisując w wyszukiwarki na portalach społecznościowych takie hasła, jak np. „praca we Wrocławiu” czy „praca Dolny Śląsk”.

Ciekawym rozwiązaniem jest też obserwowanie stron internetowych konkretnych firm, w których chciałoby się podjąć pracę. Na wielu z nich jest zakładka „Kariera”, w której można znaleźć obecnie prowadzone rekrutacje.

Osoby mające trudności ze znalezieniem nowej pracy mogą skorzystać z usług rekomendowanej agencji zatrudnienia, która pomaga znaleźć nie tylko zajęcie stałe, lecz także tymczasowe. Znanym i sprawdzonym sposobem jest też zarejestrowanie się w lokalnym urzędzie pracy.

Zobacz inne

Leave a Comment