Jak zmienia się rozmiar biustu w ciąży i podczas karmienia piersią?

W czasie ciąży zmienia się wiele spraw w życiu kobiety, a wiele z nich dotyczy ciała. Jedną z bardziej widocznych zmian, oczywiście poza ciążowym brzuszkiem, są większe piersi. Wiążą się z tym zwykle różne dolegliwości, w tym także te nieprzyjemne. Jak dokładnie zmienia się rozmiar biustu w ciąży i podczas karmienia piersią?

Ból piersi i pierwsze zmiany

Zwykle już w czasie od 4 do 8 tygodnia ciąży u wielu kobiet zaczyna pojawiać się ból piersi. Właśnie w tym czasie sutki mogą stawać się bardziej drażliwe, a dodatkowo na skórze biustu widoczne są zwykle niebieskie żyłki. Bardzo często zmiany w piersiach, a więc ich tkliwość i powiększenie się, są pierwszymi symptomami ciąży. Czasami te zmiany są nawet widoczne przed zrobieniem testu ciążowego. W I trymestrze ciąży piersi powiększają się, a dodatkowo ciemnieją brodawki. Niestety u wielu pań pojawiają się bóle biustu i kręgosłupa. Zgodnie ze zdaniem specjalistów, dolegliwości te są bardziej widoczne u kobiet, które miewały bóle piersi przed nadchodzącą miesiączką. O piersi w ciąży warto dbać już od pierwszych tygodni i miesięcy. Warto kupić stanik ciążowy, który będzie wspierał twoje piersi w tym wymagającym dla nich czasie. Taki stanik musi podtrzymywać rosnący biust, czasami również w nocy. Wybierz biustonosz ciążowy w sklepie AVA Lingerie, czyli na stronie internetowej polskiej marki bieliźnianej, która powstała już w 1998 roku. W ten sposób można zadbać o swoje zdrowie i komfort, a także zmniejszyć późniejsze problemy związane z wiotczeniem biustu oraz pojawieniem się rozstępów. 

Większy biust w kolejnych miesiącach ciąży

W większości przypadków piersi rosną o jeden, dwa lub trzy rozmiary w ciąży. Warto jednak pamiętać o tym, że lepiej, aby biust nie rósł bardzo szybko, dlatego tak ważna jest odpowiednia dieta. Bardzo dynamiczne powiększanie się piersi może prowadzić do powstania rozstępów. W II trymestrze widoczne są zmiany wizualne, ponieważ właśnie wtedy piersi zwykle szybciej rosną. Waga samego biustu może wzrosnąć od pół kilograma do dwóch kilogramów. W III trymestrze z piersi może zacząć wypływać wydzielina, która poprzedza późniejszą produkcję mleka. Ten płyn to tzw. siara, czyli gęsta wydzielina o kolorze żółtawym. Wszystkie zmiany, które zachodzą w organizmie kobiety w czasie ciąży, są powiązane przede wszystkim z działaniem hormonów. Warto jednak dodać, że w kontekście wzrostu rozmiaru piersi, spore znaczenie ma apetyt przyszłej mamy. Nadmierny wzrost wagi nie jest w tym wypadku pozytywny, ponieważ może wiązać się później z trudnością zrzucenia kilogramów, a także pojawieniem się rozstępów na piersiach i innych częściach ciała. Zdarza się, że piersi nie powiększają się w ogóle w I i II trymestrze, tylko dopiero w momencie, gdy zbliża się data porodu. Nie jest to coś nieprawidłowego, ponieważ wszystko zależy od cech indywidualnych i genetycznych. 

Jak zmieniają się piersi po porodzie i w czasie karmienia piersią?

Zwykle już po kilku tygodniach po porodzie piersi wracają do swojej wielkości sprzed ciąży. W niektórych przypadkach zmieniają jednak swój kształt, a po okresie karmienia mogą wiotczeć i stracić swój kształt oraz rozmiar. Właśnie dlatego przydatne jest hartowanie biustu pod prysznicem, pływanie na basenie, noszenie stanika sportowego na noc oraz dbanie o to, aby zbyt szybko nie schudnąć lub nie przytyć. Wiele kobiet stosuje również preparaty na rozstępy i specjalne balsamy do pielęgnacji piersi. W pielęgnacji możesz również sięgnąć po substancje naturalne takie jak olej z pestek dyni oraz olej z awokado. Możesz także wykonywać proste ćwiczenia, jeśli pozwala ci na to stan zdrowia. Podczas karmienia piersią bardzo ważne jest również noszenie odpowiedniej, bardzo dobrze, dopasowanej bielizny. Stanik do karmienia powinien świetnie podtrzymywać biust, a dodatkowo spełniać funkcje praktyczne i zapewniać komfort. 

Share

Zobacz inne