Jak wypełnić wniosek o pożyczkę?

Wypełnienie wniosku o pożyczkę online dla jednych wydaje się bardzo prostą czynnością, dla innych jest nieco bardziej skomplikowana. Paradoksalnie te osoby, które nie mają problemu z posługiwaniem się komputerem i Internetem, najczęściej popełniają drobne błędy, które w konsekwencji wpływają na odrzucenie wniosku. Natomiast osobom, którym wnioskowanie online sprawia nieco trudu, postaramy się wyjaśnić jak przejść ten proces bez stresu.

Wybieraj świadomie

Jeśli zdecydowaliśmy o tym, że chcemy pożyczyć środki od instytucji finansowej, w pierwszej kolejności powinniśmy dokładnie sprawdzić, co to firma. Najlepszą formą weryfikacji jest sprawdzenie na stronie internetowej firmy, jak długo działa na rynku, ale także warto przeczytać opinie internautów, którzy korzystali z usług danej instytucji. Dzięki tym informacjom będziemy mieli pogląd, czy dana instytucja finansowa jest wiarygodna i rzetelna.

Czas i skupienie

Zanim przejdziemy do wypełnienia wniosku, upewnijmy się, że mamy wystarczającą ilość czasu i miejsce, w którym możemy się skupić. Pośpiech jak mawiają, jest złym doradcą i generuje niepotrzebne błędy. Skupmy się w 100 proc. na wykonywanej czynności, dokładnie czytajmy wyskakujące powiadomienia i wszystkie polecenia, jakie pojawią się w trakcie wypełniania formularza.

Przygotuj wszystkie potrzebne dokumenty

Jeśli znaleźliśmy dogodny czas i miejsce, warto przygotować wszystkie niezbędne dokumenty, jakie będą potrzebne do prawidłowego wypełnienia wniosku. Na pewno będziemy potrzebować dowodu osobistego (w tym numeru PESEL, numeru i serii dowodu, datę ważności dokumentu i organ wydający) i numeru rachunku bankowego. W większości przypadków konieczne będzie wpisanie we wniosku formy umowy, na jakiej jesteśmy zatrudnieni, okres jej trwania i oczywiście dokładną wysokość wynagrodzenia. Przydatne mogą być również dane adresowe firmy, w której pracujemy. Dopilnujmy, aby przed rozpoczęciem posiadać przy sobie wszystkie te dane.

Wpisujmy tylko prawdziwe informacje

Dla własnego bezpieczeństwa finansowego lepiej nie wpisujmy zawyżonej kwoty, jaką otrzymujemy z tytułu umowy o pracę, ani nie zaniżajmy naszych kosztów. Wnioski wypełniajmy rzetelnie – w końcu tego samego oczekujemy od firmy pożyczkowej.

Dokładnie przeczytaj umowę pożyczki

Zanim zaciągniemy pożyczkę na raty lub pożyczkę krótkoterminową tzw. chwilówkę dokładnie przeczytajmy umowę. Bez jej czytania, nie podpisujmy żadnych dokumentów. Na co powinniśmy zwrócić uwagę:

  • wysokość i termin spłaty rat,
  • terminy całkowitej spłaty pożyczki,
  • oprocentowanie,
  • RRSO,
  • ubezpieczenie pożyczki (czy występuje i czy jest koniecznie),
  • numer konta, na który będziemy dokonywać wpłat,
  • numer kontaktowy do pożyczkodawcy.

Zanim przejdziemy do procesu weryfikacji tożsamości, przez dokonanie przelewu identyfikacyjnego musimy dokładnie i ze zrozumieniem przeczytać umowę pożyczki. Warto też zastanowić się, czy na pewno stać nas na dodatkowe zobowiązanie finansowe, które będzie co miesiąc uszczuplało nasze konto. W przypadku, gdy mamy jakieś wątpliwości, warto skontaktować się z infolinią pożyczkodawcy. Pamiętajmy, że z umowy możemy się wycofać do 14 dni od momentu jej zawarcia.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment