Jak wygląda wizyta u psychiatry?

Leczenie psychiatryczne jest w dalszym ciągu w Polsce tematem tabu. Wynika to z błędnego przekonania, że korzystają z niego wyłącznie osoby niebezpieczne, u których wykryto silne zaburzenia psychiatryczne. Tymczasem wizyta u psychiatry powinna być traktowana dokładnie tak samo, jak spotkanie z każdym innym specjalistą, niezależnie od dolegliwości. Żeby bardziej oswoić się z myślą o wizycie u psychiatry, warto wiedzieć, jak ona wygląda i z czym się wiąże. Dzięki temu można mieć pełny obraz sytuacji i przekonać się, że nie jest ona niczym strasznym ani zawstydzającym.

Kiedy pojawiają się powody do leczenia psychiatrycznego?

Leczenie farmakologiczne często jest konieczne w przypadku pojawienia się określonych zaburzeń lub chorób. Zaburzenia lękowe czy depresyjne to jasne przesłanki do skierowania pacjenta na leczenie psychiatryczne. Wiąże się ono z ustabilizowaniem procesów chemicznych, jakie zachodzą w układzie nerwowym, w tym w mózgu. To właśnie one są odpowiedzialne za wiele problemów, z jakimi zmagają się pacjenci w gabinetach psychiatrycznych.

Jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy, w tym:

  • utrzymujące się złe samopoczucie,
  • chroniczne zmęczenie,
  • brak apetytu,
  • niezadowolenie z pracy,
  • problemy z lękiem,
  • problemy z zasypianiem

i inne, które wiążą się bezpośrednio z Twoim odczuwaniem emocji oraz nastrojem i samopoczuciem, warto zgłosić się do psychiatry. Podczas wizyty zostanie przeprowadzony wywiad, a następnie zapadnie decyzja na temat włączenia bądź nie, leczenia farmakologicznego. Nie wszystkie zaburzenia psychiczne, wymagają interwencji psychiatrycznej. Część z nich jest leczona z wykorzystaniem tylko psychoterapii.

W jaki sposób można odbyć wizytę psychiatryczną? Czy wizyty domowe psychiatry są częste?

Po wpisaniu w wyszukiwarce “psychiatra wizyty domowe Warszawa” można znaleźć informację na temat wizyt domowych przeprowadzanych również przez psychiatrów. W jaki więc sposób można umówić się na spotkanie z psychiatrą?

Do 2020 roku najczęściej wybieraną formą wizyty psychiatrycznej było osobiste zgłoszenie się do gabinetu lekarskiego. Takie wizyty odbywały się stacjonarnie, co w przypadku niektórych chorób jak choroba afektywna dwubiegunowa, wiązało się z dużym stresem u pacjentów. Od 2020 roku coraz więcej wizyt odbywa się w formie zdalnej lub domowej.

Psychiatra wizyty domowe Warszawa – sposób na komfortowy przebieg wizyty u psychiatry

Wizyta domowa psychiatry pozwala na bardziej swobodne jej przeprowadzenie. Podczas trwania takiej wizyty pacjent przebywa u siebie w domu, nie musi z niego wychodzić, więc czuje się bezpieczniej i pewniej. Dzięki temu bardziej się otwiera i chętniej rozmawia z lekarzem. Jednocześnie osobista wizyta lekarska jest w niektórych przypadkach lepszym rozwiązaniem niż spotkanie online, ze względu na możliwości skupienia na sobie uwagi pacjenta.

Spotkanie z psychiatrą online

Wizyty online są obecnie najbardziej popularne. Podczas ich trwania lekarz i pacjent mogą przebywać w dowolnym miejscu, co wiąże się z ogromnym komfortem dla każdej ze stron. To rozwiązanie jest wybierane obecnie przez osoby, które nie mają potrzeby osobistego kontaktu z lekarzem.

Tradycyjna wizyta psychiatryczna w gabinecie lekarskim

Wiele osób w dalszym ciągu pozostaje wiernych tradycyjnym wizytom stacjonarnym. Wiąże się to z potrzebą osobistej rozmowy z psychiatrą oraz brakiem możliwości spotkania się w warunkach domowych, na przykład ze względu na dzieci lub inne osoby bliskie, które przebywają w tym samym czasie w budynku i sprawiają, że pacjent nie czuje się komfortowo.

Niezależnie od sposobu przeprowadzenia wizyty, jeśli czujesz, że Twoje samopoczucie pogarsza się, koniecznie umów się na spotkanie z psychiatrą.

Share

Zobacz inne