Jak wybrać najlepsze opony zimowe do samochodu

Spójrzmy prawdzie w oczy, zima nie jest najprzyjemniejszą porą roku. Drogi są często zdradliwe, widoczność jest słaba, a opady śniegu sprawiają, że jazda staje się jeszcze bardziej niebezpieczna. Jakby tego było mało, musisz również zmierzyć się z wyzwaniem, jakim jest wybór odpowiednich opon do swojego samochodu. Na szczęście istnieje wiele świetnych opon zimowych, które z łatwością poradzą sobie z zaśnieżonymi drogami i zapewnią Ci bezpieczeństwo w każdych warunkach pogodowych. Które z nich powinieneś wybrać? Zostań z nami, aby dowiedzieć się, czym kierować się przy zakupie opon zimowych.

Czym dokładnie jest opona zimowa?

Opony zimowe to specjalne opony przeznaczone do jazdy w niskich temperaturach i na śliskiej nawierzchni. Są one wykonane z bardziej miękkiej mieszanki gumy, która dobrze trzyma się w niskich temperaturach i na lodzie. Posiadają również głębszy bieżnik niż opony letnie, co zapewnia im lepszą trakcję na zaśnieżonym i oblodzonym terenie. Chociaż opony zimowe są przeznaczone wyłącznie na sezon zimowy, w niektórych rejonach mogą być używane przez cały rok.

Opony zimowe różnią się od opon całorocznych pod kilkoma względami. Opony całoroczne są wykonane z twardszej mieszanki gumowej, która jest odporna na mięknięcie w niskich temperaturach. Mają również płytszy wzór bieżnika, aby zmaksymalizować trakcję na suchej nawierzchni i zmniejszyć zużycie paliwa.

Jak wybrać najlepsze opony zimowe dla swojego samochodu

Pierwszym krokiem jest sprawdzenie, na jakich oponach obecnie jeździsz i kiedy należy zmienić je na zimowe. Upewnij się, że wybierasz opony, które są zgodne z modelem Twojego samochodu. Sprawdź w instrukcji obsługi swojego samochodu, jakie opony są zalecane dla Twojego pojazdu. Jeśli nie możesz znaleźć zalecanego typu opon w instrukcji, poszukaj w Internecie listy zalecanych opon zimowych dla konkretnego pojazdu. Należy pamiętać, że w instrukcji obsługi prawdopodobnie znajdą się opony o najwyższym indeksie zimowym.

Jaki typ opon zimowych powinieneś wybrać?

Jeśli mieszkasz na obszarze, na którym występuje dużo śniegu i lodu (w górach), posiadanie opon zimowych jest obowiązkowym wyposażeniem Twojego garażu. Opony zimowe są specjalnie zaprojektowane, aby radzić sobie z niskimi temperaturami i śliskimi warunkami drogowymi, które występują w sezonie zimowym. Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, ważne jest, aby wybrać najlepsze opony zimowe do swojego samochodu. Opony muszą być odpowiednio dobrane, tzn. muszą mieć odpowiednią wielkość i szerokość, np. https://noweopony.pl/opony/zimowe/175/65/r14.

Jaki rozmiar opony zimowej powinieneś wybrać?

Wybierając rozmiar opony zimowej, najprawdopodobniej będziesz wybierać spośród dwóch różnych opcji: Jedna to standardowy rozmiar opony zimowej, a druga to mniejszy rozmiar opony zimowej. Mniejszy rozmiar opony zimowej służy do zrekompensowania dodatkowego ciężaru spowodowanego zastosowaniem cięższego, bardziej wytrzymałego bieżnika. Ten dodatkowy ciężar może zmniejszyć zużycie paliwa w samochodzie i zwiększyć jego zużycie. Jeśli obawiasz się tych kwestii, możesz wybrać mniejszy rozmiar opony zimowej. Należy pamiętać, że większa opona sprawi, że samochód będzie wyglądał nieco bardziej masywnie.

Jak utrzymać opony w dobrym stanie?

Kiedy już zakupisz komplet opon zimowych, ważne jest, aby o nie odpowiednio zadbać. Na początek powinieneś je dobrze przechowywać w okresie ciepłym.  Pomoże to zapobiec wszelkim uszkodzeniom lub zanieczyszczeniom. Kolejnym sposobem dbania o opony zimowe jest upewnienie się, że są one odpowiednio napompowane. Niskie ciśnienie w oponach może powodować wiele problemów, takich jak nadmierne zużycie, mniejsze zużycie paliwa i gorsze prowadzenie. Po wymianie kół na zimowe koniecznie sprawdź poziom napompowania.

Podsumowanie

Jeśli mieszkasz w zimnym klimacie, powinieneś zmienić opony na zimowe, gdy tylko spadnie pierwszy śnieg. Podczas gdy opony całoroczne są świetne w cieplejszym klimacie, opony zimowe zapewniają lepszą trakcję w niskich temperaturach i na oblodzonej drodze. Aby znaleźć najlepsze opony zimowe dla swojego samochodu, musisz najpierw dowiedzieć się, jaki typ opon obecnie posiadasz i kiedy należy zmienić je na zimowe. Możesz również skorzystać z tych wskazówek, które pomogą Ci znaleźć najlepsze opony zimowe do Twojego samochodu. Oprócz wyboru odpowiedniego typu opon należy również upewnić się, że są one odpowiednio napompowane i przechowywane. Ta prosta czynność może przedłużyć żywotność opon zimowych i zapewnić bezpieczeństwo podczas jazdy po oblodzonej nawierzchni!

Share

Zobacz inne

Leave a Comment