Jak uzyskać prawo jazdy na motocykl? Procedury i wymagania krok po kroku

Jazda motocyklem wiąże się z poczuciem wolności niespotykanym w przypadku innych popularnych środków lokomocji. Wrażenie pędu jest wyjątkowo dobrze odczuwalne w przypadku tych maszyn, co sprawia, że każdego roku coraz więcej chętnych wnioskuje o prawo jazdy na jednoślad. Również wiele innych aspektów przemawia za tym, że motocykl jest dziś wygodnym środkiem transportu, dzięki któremu da się ominąć miejskie korki czy wybrać się na emocjonującą grupową przejażdżkę.

Chcesz uzyskać dokumenty niezbędne do legalnego przemieszczania się na motocyklu? Przedstawiamy zestaw informacji, których znajomość ułatwi Ci ten proces. Dowiesz się też co nieco o zasadach panujących na egzaminie.

Szkoła jazdy

Absolutną podstawą podczas wyrabiania prawa jazdy na motor kategorii A oraz A2 jest to, że każdy wnioskujący musi mieć ukończone 18 lat. Wybranie odpowiedniej szkoły jazdy w Kamiennej Górze nie powinno stanowić większego problemu. Znalazłeś ośrodek, który wydaje Ci się idealny? Nie zapomnij o załatwieniu wszelkich formalności. Potrzebować będziesz także zdjęcia 3,5 cm x 4,5 cm oraz orzeczenia od lekarza wskazującego, że jesteś w stanie prowadzić pojazd dwukołowy.

Na nowe prawo jazdy na motocykl czeka się z reguły nie dłużej niż 2 tygodnie. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku z części praktycznej informacja o Twoim sukcesie przekazana zostanie do właściwego wydziału komunikacji, w którym po uiszczeniu odpowiedniej opłaty (mniej więcej 100 zł) otrzymasz gotowy dokument. Stawiając się na egzamin praktyczny, zaopatrz się w kurtkę, długie spodnie oraz wysokie buty. Oprócz zaprezentowania standardowych manewrów wymagane jest także sprawdzenie podstawowego stanu technicznego pojazdu.

Do czego upoważnia prawo jazdy kategorii B?

Jednoślady podzielone są na różne rodzaje i w zależności od tego, jakim motocyklem chcesz jeździć, konieczne będzie wyrobienie odpowiedniego prawa jazdy. Jeżeli posiadasz już prawo jazdy kategorii B przez co najmniej 3 lata, to zgodnie z polskim prawem wolno Ci prowadzić na jego podstawie skuter oraz motocykle o niewielkiej mocy (poniżej 15 KM) i pojemności skokowej silnika mniejszej niż 125 cm³.  Stosunek mocy do masy własnej musi wynosić zaś w takim przypadku poniżej 0,1 kW/kg.

Prawo jazdy AM

Motorowery i skutery nie mają co prawda tak imponujących osiągów, jak motocykle, jednak okazują się one niezwykle przydatne w różnej wielkości aglomeracjach miejskich, w których często sprawdzają się jako wygodny środek transportu. Opisywane prawo jazdy pozwoli Ci prowadzić pojazdy wyposażone w silniki spalinowe o pojemności nie większej niż 50 cm³. Mając prawo jazdy AM, możesz też prowadzić niewielkie czterokołowce o masie nieprzekraczającej 350 kg oraz motorowery zaopatrzone w przyczepkę nie cięższą niż 100 kg. Jeżeli planujesz jeździć na motorowerze elektrycznym, jego moc silnika nie może w takim przypadku przekraczać 5 KM.

Dokument tego typu można uzyskać nawet w młodym wieku. Zainteresowany musi mieć ukończone 14 lat i stawić się w wyznaczonym punkcie wraz z rodzicem bądź opiekunem prawnym. Koszt wyrobienia takiego prawa jazdy zaczyna się od 1000 zł.

Prawo jazdy A1

Uprawnienia A1 również dają Ci możliwość przemieszczania się czterokołowcami. Umożliwiają ponadto jazdę motocyklami o maksymalnej mocy 15 KM, w których pojemność skokowa silnika nie przekracza 125 cm³. Maksymalny stosunek mocy do masy własnej wynosi w tym przypadku 0,1 kW/kg. Cena, jaką trzeba zapłacić za wyrobienie tego, jak i przeznaczonego dla osób pełnoletnich dokumentu A2, to mniej więcej 2000 zł.

Prawo jazdy kategorii A

To w gruncie rzeczy jedyny dokument, który umożliwi Ci prowadzenie jednośladów wszelkiego typu, nawet tych o największej mocy. Uprawnia on posiadacza dodatkowo do kierowania pojazdami takimi jak m.in. quady czy trójkołowce oraz motocyklami wyposażonymi w przyczepkę ( do 100 kg) lub wózek boczny. Właściciele takich pojazdów mogą wykupić dla nich autocasco – więcej informacji na temat tego ubezpieczenia znajdziesz na stronie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ac-na-motocykl/.

Mierz siły na zamiary

Koniecznie pamiętaj o tym, że jazda motocyklem różni się w znacznym stopniu od prowadzenia auta i nawet jeśli jesteś zaprawionym kierowcą, nie warto być w tym przypadku zbyt pewnym siebie. Udaj się na odpowiedni plac szkoleniowy, zainwestuj w lekcje z instruktorem i potrenuj najważniejsze manewry, zanim zdecydujesz przemieszczać się po ulicach jednośladem, nawet takim o stosunkowo niewielkiej mocy. Jeżeli zaś decydujesz się na samochód i zamierzasz go sprowadzić z Francji, wszelkie informacje na ten temat znajdziesz na stronie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/samochod-z-francji/.

Share

Zobacz inne