Jak urządzić przedpokój?

Przedpokój to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. Pełni wiele funkcji, zarówno estetycznych, jak i użytkowych. Urządzając przedpokój powinniśmy przede wszystkim kierować się swoim gustem, jednakże istnieją podstawowe reguły aranżacji tej przestrzeni. Zastosowanie się do nich, pozwoli zamienić zwykły hol w pomieszczenie nie tylko niezwykle funkcjonalne, ale również świetnie urządzone. Przygotowaliśmy poradnik, który pomoże Ci w wyborze materiałów wykończeniowych oraz mebli do pomieszczenia, które jako pierwsze przywita Twoich gości w mieszkaniu – zobacz poradnik autorów https://domar.pl/porady-inspiracje/.

Rozmieszczenie przedpokoju

Wielkość pomieszczenia przeznaczonego na przedpokój często jest największą przeszkodą w wyrażeniu swoich upodobań co do aranżacji tej przestrzeni. Najtrudniejszym zadaniem jest zagospodarowanie małego i ciemnego holu, który zazwyczaj występuje w mieszkaniach w bloku.

(Sprawdź propozycje aranżacji przedpokoju – https://domar.pl/kategorie/przedpokoj/)

Przygotowując plan przedpokoju, musimy pamiętać o miejscu na szafę, szafkę na buty czy też stojak na parasole. Dodatkowo potrzebujemy również miejsca na torby czy małego wieszaka na klucze i smycz dla psa. To pomieszczenie jest o tyle ważne, gdyż właśnie tam witamy gości i przyjmujemy od nich płaszcze. Jest też swoistą wizytówką naszego domu, a więc chcemy, aby odwiedzający nas, czuli się w nim dobrze. Co za tym idzie, przedpokój powinien mieć na tyle przestrzeni, abyśmy mogli się w nim swobodnie poruszać.

Należy pamiętać, iż przedpokój to swego rodzaju wrota do naszego „królestwa”. To pierwsze miejsce, w które wkraczamy wracając do domu po ciężkim dniu pracy. Nie ma nic bardziej frustrującego, niż gdy po otwarciu drzwi do domu czy też mieszkania, „wita” nas ciemne i ciasne pomieszczenie. Z tego powodu powinniśmy pamiętać, iż wolna przestrzeń odgrywa w tym wypadku kluczową rolę. Współcześnie, projektanci starają się uciec od zamykania przedpokoju i czynienia oddzielnym pomieszczeniem. Coraz częściej możemy spotkać się z otwartymi holami, które łączą się z salonem. Takie rozwiązanie jest nie tylko bardzo funkcjonalne, ale również pożądane, jeśli nasze mieszkanie nie należy do największych.

Jakie ściany i podłogi w przedpokoju

Jeśli chcemy, aby przedpokój sprawiał wrażenie większego, niż faktycznie jest, powinniśmy postawić na jasne kolory ścian. Bardzo ważne jest, aby wybierać farby odporne na ścieranie i szorowanie, gdyż jest to miejsce narażone na duże zabrudzenia, np. błoto z butów, czy ociekające krople deszczu z naszego płaszcza.

Ściany w korytarzu możemy wykończyć również łatwo zmywalnymi tapetami, płytkami ceramicznymi, czy też elementami betonu. Zastosowanie bardziej wyszukanych materiałów pozwoli stworzyć dodatkową dekoracje tego pomieszczenia, co jest szczególnie ważne, gdy przedpokój łączy się z salonem. Jeśli chodzi o podłogę, to zdecydowanie najlepszym wyborem będą płytki z gresu, najlepiej z jak najwyższą klasą ścieralności – pozwoli to uniknąć rysowania się powierzchni w przedpokoju. Wybierając drewnianą podłogę, musimy pamiętać żeby postawić na twarde drewno, np. dąb.

Meble w przedpokoju

Podczas urządzania przedpokoju najważniejsze jest właściwe rozplanowanie przestrzeni i umiejętne usytuowanie mebli. Zdecydowaną koniecznością jest zmieszczenie szafy na tyle pojemnej, abyśmy mogli schować w niej nakrycia wierzchnie domowników. Ponadto, taka szafa powinna posiadać też niewielkie szufladki, w których będziemy mogli umieścić szaliki, czapki, parasole, czy też środki do czyszczenia obuwia.

Bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem jest szafa z drzwiami przesuwnymi, która nie zabiera tak dużo przestrzeni. W takich drzwiach warto zamontować lustro, które jest nieodzownym elementem przedpokoju. Będziemy w nim mogli swobodnie przejrzeć się, tuż przed wyjściem z domu. Dodatkowo lustro pełni funkcję wizualnego powiększenia pomieszczenia oraz doświetlenia miejsc, do których nie dociera światło.

Jeśli nasz przedpokój jest większy możemy wybrać klasyczne lustro ścienne, które również optycznie powiększy pomieszczenie. Jeśli szafa w przedpokoju jest na tyle duża, że możemy zmieścić w niej również buty, to możemy odpuścić umieszczanie specjalnej szafy na obuwie. Jeśli nie mamy takiej możliwości, to warto skorzystać z wąskiego mebla, który nie zajmie dużo przestrzeni. Ponadto praktycznym rozwiązaniem jest umieszczenie w holu otwartego wieszaka, na którym będziemy mogli powiesić klucze, płaszcze lub parasol.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment