Jak rosną nagrody pieniężne w turniejach e-sportowych

Co roku e-sport przyciąga wielu graczy, sponsorów i widzów. Zakłady bukmacherskie esport również nie tracą na popularności. Branża e-sportowa idzie w górę, a nagrody pieniężne cały czas rosną. Jakie sporty elektroniczne mogą poszczycić się najwyższymi funduszami nagród w turniejach? Poniżej opiszemy jakie są największe dotychczasowe pule nagród w turniejach e-sportowych w historii sportu elektronicznego.

Dota 2 – The International

The International jest największym wydarzeń e-sportowym na całym globie. Od 2011 r. TI gromadzi najlepszych zawodników Dota 2. Drużyny rywalizują o główną nagrodę, która częściowo jest ufundowana przez firmę Valve, ale głównie przez pasjonatów gry Dota 2. Każdy fan tej gry może kupić bojową przepustkę w Dota 2, która wypełnia nagrodę pieniężną na zmaganiach The International.

Dotychczasowy największy fundusz nagród na turnieju w 2019 r. wynosił 34 mln USD:

 • zwycięzca zmagania dostał 15 mln USD;
 • za drugie miejsce ekipa otrzymała 4.6 mln USD;
 • drużyna, która znajdowała się na trzecim szczeblu dostała 3 mln USD;
 • pozostałe środki zostały podzielone między innymi zespołami.

Różne edycje TI niezmiennie plasują się wśród największych puli nagród w sporcie elektronicznym. Spośród pięćdziesięciu największych funduszy nagród w historii e-sportu dziewięć pochodzi od The International. Pięć największych nagród wszechczasów również należy do zmagania The International. W 2020 r. z powodu pandemii turniej TI został odwołany. Jednak w 2021 r. TI powróci i nagrodzi najlepszych graczy pulą nagród w wysokości 40 mln USD.

League of Legends – Mistrzostwa Świata

Mistrzostwa Świata LoL to największe zmagania MOBA spółki Riot. Każdego roku graczy League of Legends z całego świata walczą o miano najlepszego zespołu LoL na różnych kontynentach. Zwycięzcą turnieju w 2019 r. była ekipa o nazwie FunPlus Phoenix, która uzyskała fundusz nagród w wysokości 800 tys. USD. Łączny fundusz nagród w 2019 r. wynosiła ponad 2 mln USD. Co ciekawe, że na pierwszych Mistrzostwach Świata LoL w 2011 r. fundusz nagród wynosił tylko 100 tys. USD.

Fortnite – Puchar Świata

World Cup Finały Fortnite w 2019 r. zostawił ślad w ​​historii, ponieważ 16-letni gracz ze Stanów Kyle Giersdorf pod pseudonimem „Bugha” wygrał finały solo. On zdobył nagrodę w wysokości 3 mln dolarów. Łączny fundusz nagród w turnieju wynosił 30 mln dolarów.

Jest to najwyższa suma nagrody w historii e-sportu, którą uzyskał jeden gracz. Choć zwycięski zespół turnieju The International w Dota 2 zdobył 15 mln dolarów, jednak suma ta była podzielona na kilku graczy i kadrę zarządzającą. Warto też zaznaczyć, że każdy uczestnik turnieju, który awansował do finału World Cup Fortnite, otrzymał nagrodę gwarantowaną w wysokości 50 tys. dolarów.

Call of Duty – Mistrzostwa Ligi

Przez osiemnaście lat Call of Duty jest nadal najpopularniejszą grą, która przynosi ogromne przychody. Pula nagród na Mistrzostwach Ligi 2020 wynosiła 4,6 mln USD. Fundusz został podzielony między 10 najlepszymi zespołami. Zwycięska ekipa Call of Duty na Mistrzostwach Ligi 2020 wygrała 1,5 mln dolarów. Tegoroczna pula nagród jest podobna do poprzedniej edycji i wynosi 5 mln dolarów.

Największe turnieje CS:GO

CS:GO to jedna z głównych gier e-sportowych i najpopularniejsza strzelanka. Zakłady na CS GO bet również nie tracą na popularności. Zmagania w Counter Strike potrafią osiągać kolosalne pule nagród. Poniżej prezentujemy 10 turniejów z największymi funduszami nagród.

 1. ESL 2016 – fundusz nagród wynosił 1 mln USD.
 2. ELEAGUE Major 2017 – fundusz nagród wynosił 1 mln USD.
 3. ELEAGUE Premier 2017 – fundusz nagród wynosił 1 mln USD.
 4. ELEAGUE Major 2018 – fundusz nagród wynosił 1 mln USD.
 5. ELEAGUE Premier 2018 – fundusz nagród wynosił 1 mln USD.
 6. FACEIT Major 2018 – fundusz nagród wynosił 1 mln USD.
 7. ELEAGUE 2018 Season 2 – fundusz nagród wynosiła 1,1 mln USD.
 8. ELEAGUE 2018 Season 1 – fundusz nagród wynosił 1,4 mln USD.
 9. WESG 2016 – fundusz nagród wynosił 1,5 mln USD.
 10. WESG 2017 – fundusz nagród wynosił 1,5 mln USD.

Warto też wspomnieć o turnieju Blast Premier. Pula nagród zmagania w 2020 r. wynosiła 750 tys. USD. W grudniu 2021 r. odbędzie się Blast Premier Global Final z funduszem nagród 1 mln USD i Intel Extreme Masters z pulą nagród w wysokości 250 tys. USD. Jest to świetna możliwość dla miłośników gry na obstawienie ulubionych drużyn.

Obstawianie meczy CS GO cieszy się olbrzymim zainteresowaniem w naszym kraju. Turnieje CS:GO wkroczyły w życie miłośników zabawy hazardowej na początku XXI wieku i zajęły czołowe pozycje na rynku e-sportowym.

Podsumowanie

Teraz gdy wiemy o e-sportach z największymi pulami nagród, możemy również spróbować zdobyć wygrane. Zakłady e-sportowe w Polsce rosną z każdym dniem i stają się równie popularne, co zakłady na sporty tradycyjne.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment