Jak odkamienić i wyczyścić irygator do zębów? Skuteczne sposoby

Irygator dentystyczny to specjalistyczne urządzenie, dzięki któremu wyczyścisz trudno dostępne miejsca w jamie ustnej, np. przestrzenie międzyzębowe. W swojej pracy wykorzystuje strumień wody pod ciśnieniem i precyzyjnie usuwa płytkę nazębną oraz kamień nazębny. Wielu użytkowników nie dba o swoje irygatory w odpowiedni sposób. Dlaczego warto go regularnie czyścić? Jak często należy odkamieniać irygator do zębów? Jak zapobiegać gromadzeniu się osadów i kamienia w irygatorze? Czego używać do irygacji – wody czy płynu? Jak należy stosować irygator? Na te oraz inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym tekście.

Jeśli podczas pracy swojego irygatora do zębów zwrócisz uwagę na zbyt niskie ciśnienie wody oraz brak możliwości jej przepływu, prawdopodobnie przyczyną takiego stanu rzeczy jest niewłaściwa pielęgnacja urządzenia. W jego zbiorniku na wodę, w wężyku oraz jego wnętrzu gromadzą się bakterie, osady i kamień. Regularnie czyszcząc wszystkie elementy irygatora, przedłużamy jego żywotność. Jeśli nie będziemy tego robić, wydajność urządzenia wyraźnie spadnie. Nagromadzony w nim kamień może doprowadzić do poważnych awarii.

W jaki sposób należy czyścić irygator?

Najlepiej zapoznać się z zaleceniami producenta konkretnego sprzętu. Jeśli w instrukcji irygatora nie ma żadnych przeciwwskazań, możemy spróbować wyczyścić go za pomocą kwasku cytrynowego lub białego octu. Po wypompowaniu roztworu z jedną ze wspomnianych substancji należy nalać czystej wody do zbiornika i wypompować ją przez uruchomiony irygator. Czynność tę można powtórzyć kilkukrotnie. Domowe sposoby nie są tak samo skuteczne jak te z użyciem specjalnych środków chemicznych, jednak lepszy rydz niż nic, prawda? Popularnym preparatem do czyszczenia irygatora jest Redesept, który usuwa kamień, a także dezynfekuje i czyści urządzenie.

Zastosuj się do poniższych wskazówek, aby wyczyścić irygator krok po kroku:

  1. Do zbiornika nalej ciepłą wodę i dodaj miarkę środka czyszczącego. Proszek powinien się rozpuścić.
  2. Włącz urządzenie na moment, aby całość mogła przepłynąć przez wężyk i pompę.
  3. Gdy roztwór przepłynie przez końcówkę, wyłącz irygator i odstaw go na co najmniej trzydzieści minut.
  4. Po upływie wymaganego czasu wylej zawartość zbiornika i napełnij go czystą wodą.
  5. Uruchom irygator jeszcze raz i poczekaj, aż cały zbiornik się opróżni. Powtórz tę czynność.

Irygator należy odkamieniać raz na dwa lub trzy miesiące. Jeśli używana przez nas do tego woda jest twarda, odkamienianie powinno odbywać się jeszcze częściej.

Tworzenie się osadów i kamienia w irygatorze

Jak zapobiegać tworzeniu się osadów i kamienia w irygatorze? Najlepiej poprzez wykonywanie następujących czynności:

  • wylewanie wody po każdym użyciu – po każdej irygacji wylej resztki wody ze zbiornika lub włącz na chwilę urządzenie, aby woda mogła wypłynąć sama
  • osuszanie urządzenia i dbanie o czystość zbiornika – za każdym razem delikatnie osusz urządzenie, a zbiornik przepłucz i pozostaw do wyschnięcia
  • używanie wody przefiltrowanej – jeśli masz taką możliwość, używaj wody przefiltrowanej, a być może zmniejszysz tempo gromadzenia się kamienia.

Czego używać do irygacji – wody czy płynu?

Do irygacji najlepiej używać wody. Jeśli mamy taką możliwość, może być to woda już przefiltrowana. To rozwiązanie jest dużo bardziej ekonomiczne niż irygacja płynem do płukania, choć to nie znaczy, że nie będziemy wcale używać tego środka. Po wyłączeniu, wyczyszczeniu i wysuszeniu irygatora możemy wypłukać naszą jamę ustną wspomnianym płynem. Pamiętajmy, że niektóre substancje obecne w płukankach mogą być przyczyną korozji wewnętrznych elementów irygatora, dlatego zawsze należy zapoznać się z instrukcją obsługi danego sprzętu.

Jak prawidłowo należy używać irygatora?

Zapoznaj się z kilkoma ważnymi zasadami, których powinniśmy przestrzegać podczas irygacji:

  • Przed irygacją wyczyść przestrzenie międzyzębowe za pomocą nici dentystycznej.
  • Napełnij zbiornik urządzenia letnią wodą i ustaw dyszę pod kątem 90° nad linią dziąseł. Uruchom irygator.
  • Zacznij czyszczenie od zębów tylnych. Powoli przesuwaj strumień wody wzdłuż linii dziąseł. Wyczyść przestrzenie międzyzębowe, na kilka sekund zatrzymując się przy każdej, a także inne trudno dostępne miejsca.

Po wszystkim wylej resztki wody ze zbiornika i osusz irygator.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment