Jak nie dać się oszukać, robiąc zakupy online? 5 najważniejszych rad

Podczas zakupów internetowych warto zachować czujność na każdym etapie dokonywania transakcji, zwłaszcza gdy trafiamy na „superokazję”, której na pierwszy rzut oka nie sposób się oprzeć. Trzymając się kilku podstawowych zasad, możesz ustrzec się przed przykrymi następstwami aktywności cyberprzestępców. Sprawdź, o czym należy pamiętać, robiąc zakupy online.

Korzystaj z zaufanych sklepów

Zakupy przez internet rób tylko w sprawdzonych i zaufanych sklepach. Jeśli trafiłeś na nieznaną Ci platformę, sprawdź opinie o sprzedawcy w niezależnych serwisach z opiniami. Zweryfikuj też dane firmy. Musisz wiedzieć, że sklep internetowy, jak każda inna firma, musi posiadać numer telefonu stacjonarnego oraz adres i inne dane rejestracyjne – np. numery NIP i REGON. Powinien być też zamieszczony nr KRS (Krajowy Rejestr Sądowy), który można zweryfikować online. Wiarygodność sklepu możesz również sprawdzić poprzez kontakt telefoniczny oraz mailowy.

Zachowuj ostrożność na każdym etapie zakupów

Zanim zdecydujesz się na zakupy w danym sklepie internetowym, przeczytaj jego regulamin oraz zapoznaj się z zasadami dostawy i zwrotu towarów. Zaoszczędzisz sobie w ten sposób wielu niepotrzebnych nieporozumień. Zwracaj szczególną uwagę na to, co jest napisane drobnym drukiem. Oszuści konstruują regulaminy w taki sposób, aby były niezrozumiałe dla przeciętnego internauty lub nie udało się ich w pełni odczytać. W razie jakichkolwiek wątpliwości, przed dokonaniem zakupu skontaktuj się ze sprzedawcą, a korespondencję z nim zachowaj w razie późniejszych problemów. Podawaj tylko niezbędne dane teleadresowe. Jeśli nie chcesz ujawniać swojego miejsca zamieszkania, wybierz dostawę do paczkomatu lub punktu odbioru. Podczas dostawy do domu, sprawdź zawartość przesyłki w obecności kuriera.

Nie ufaj „superokazjom”

Zbyt niska cena może sugerować ryzyko oszustwa. Należy dokładnie przyjrzeć się takiej ofercie. Zwróć uwagę na opis i zdjęcia, szczególnie gdy robisz zakupy na platformie handlowej zrzeszającej wielu sprzedawców. Jeśli opis jest krótki, niestaranny, za mało szczegółowy, brakuje opinii innych kupujących na temat sprzedawanego przedmiotu, a zdjęcia pochodzą z ogólnodostępnej strony producenta, może to oznaczać, że sprzedający nie jest w posiadaniu wystawianego przedmiotu lub przedmiot ten jest nieoryginalny.

Wybierz bezpieczną formę płatności

Przedpłaty na konto dokonuj wyłącznie w przypadku znanego i pozytywnie opiniowanego sprzedawcy. Przelewem płać tylko w serwisach oferujących ochronę kupującego. Transakcji dokonuj, korzystając z witryn umożliwiających płatności przez centra rozliczeniowe, dzięki czemu pracownicy sklepu internetowego nie otrzymają danych Twojej karty kredytowej. Płacąc kartą lub przelewem z elektronicznego konta bankowego, warto korzystać ze wszystkich możliwych zabezpieczeń oferowanych przez bank – np. dodatkowego kodu autoryzującego. W razie jakichkolwiek wątpliwości wybierz płatność za pobraniem. Jeśli nie jest możliwa, a Ty nie masz zaufania do sprzedającego, na wszelki wypadek zrezygnuj z zakupu.

Dbaj o bezpieczne połączenie z Internetem

Bezpieczeństwo zakupów zależy również od bezpiecznego połączenia internetowego. Podstawowa zasada mówi o tym, aby nie dokonywać transakcji online, logując się wcześniej do nieznanej lub niezabezpieczonej sieci Wi-Fi, np. w restauracji, hotelu czy innym, publicznym miejscu. Bezpieczniej korzystać z transmisji danych w telefonie komórkowym, a najbezpieczniej z internetu domowego. Sieci publiczne mogą być opanowane przez cyberprzestępców, którzy przechwytują dane, których używasz do sfinalizowania zakupów.

Zobacz inne

Leave a Comment