Do jakich mechanizmów musi dojść, aby penis mógł zadziałać? Jakie reakcje powinny zajść, aby możliwe było odbycie stosunku płciowego? Bardzo dużo zależy tu od prawidłowo działającego układu krążenia, poza tym kluczową rolę ma tlenek azotu. Jeżeli chcesz poznać więcej szczegółów, skorzystaj z informacji, jakie dla Ciebie przygotowaliśmy.
Od podniecenia do satysfakcji
Wszystko zaczyna się od bodźca wywołującego podniecenie. To on wpływa na komórki nerwowe, które sterują działaniem mięśni gładkich prącia. Tam dochodzi do produkcji tlenku azotu aktywującego specjalny enzym, który nosi nazwę cyklaza guaninowa. Odpowiada on za wytwarzanie substancji zwanej cGMP. Jest ona bardzo ważna, ponieważ ma wpływ na rozszerzenie się naczyń krwionośnych, a w dalszej kolejności na zwiększenie napływu krwi do ciał jamistych prącia.
Na rezultat nie trzeba długo czekać, pojawia się erekcja. Ale sam wzwód to jeszcze nie wszystko – trzeba również go utrzymać. Za to odpowiedzialna jest krew. Pozostaje ona w odpowiednim miejscu, ponieważ jej odpływ blokowany jest przez nacisk tętnic na żyły wypustowe.
Kiedy pojawia się problem?
Nie zawsze możliwe jest osiągnięcie pełnej satysfakcji, czyli wzwodu, który pozwala na satysfakcjonujący stosunek. Bywa, że pojawia się trudność z utrzymaniem erekcji, co prowadzi do wielu kompleksów, niezadowolenia. Te w dalszej kolejności mają przełożenie na inne sfery życia prywatnego.
Przyczyna takiego problemu może kryć się w psychice mężczyzny. Wówczas zjawisko to określane jest jako impotencja psychogenna. Oprócz tego znaczenie mają tu problemy zdrowotne, takie jak np. nadciśnienie, miażdżyca, choroby nerek i wątroby.
Czynniki krążeniowe a zaburzenia wzwodu
Poza tym bardzo duży wpływ mogą mieć właśnie choroby układu sercowo-naczyniowego. Są to przypadłości oddziałujące na mięsień sercowy i zdolność pompowania krwi. Mają ogromne znaczenie dla prawidłowego mechanizmu erekcji. Chodzi o to, że do prącia nie dostaje się wystarczająca ilość krwi, w efekcie dochodzi do zaburzenia wzwodu. Takie nieprawidłowości mają miejsce np. wtedy, kiedy we krwi jest zbyt wysoki poziom cholesterolu lub gdy diagnozuje się nadciśnienie tętnicze.
Leki kontra problemy ze zdrowiem
Dodatkowo przyjmowanie niektórych leków może wywoływać zaburzenia erekcji. Są to produkty, które mają znaczenie dla przepływu krwi. Trzeba tu wymienić środki takie jak: beta- i alfablokery, leki stosowane podczas chemioterapii. Są to także te farmaceutyki, które działają hamująco lub stymulująco na ośrodkowy układ nerwowy, a także leki moczopędne (np. furosemid i spironolakton).