Jak dobrze ubezpieczyć domek wykorzystywany jedynie latem?

Sezon wakacyjny, działkowy trwa w najlepsze. Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem nie tylko działki, ale i domku letniskowego, masz na pewno gdzie spędzić wolne dni urlopowe, bez konieczności płacenia kroci za wynajem. Jak jednak podjeść do tematu ubezpieczenia takiego domku? Co warto wiedzieć na temat ubezpieczenia domku, który wykorzystywany jest głównie w celach rekreacyjnych?

Ubezpieczenie domku letniskowego – co warto wiedzieć?

Domek letniskowy, według przepisów prawa, należy do budynków rekreacyjnych. Jeśli chcemy, aby konkretna nieruchomość została uznana za domek letniskowy, powinna posiadać jeden poziom, musi być wolnostojąca, a jej maksymalna powierzchnia użytkowa to 35 m kw. Z kolei na działce o powierzchni 500 m kw nie powinno stać więcej jak jeden domek tego typu.

Posiadacze takiego domku letniskowego pewnie nieraz łamali sobie głowy nad tym, jak go dobrze zabezpieczyć, aby nie padł ofiarą złodziei. Ponadto, ubezpieczenie domu letniskowego to bardzo istotna sprawa. Z pewnością, w razie jakiegokolwiek wypadku, okazałoby się pomocne. Co warto wiedzieć na jego temat? Otóż ubezpieczenie chroni domek letniskowy w takich sytuacjach, jak powódź, pożar, huragan oraz upadek drzewa. Jeśli właściciel wyraża taką chęć, ochrona ubezpieczeniowa może zostać zwiększona o wandalizm i kradzież z włamaniem, za dodatkową opłatą.

Ciężko jest zdobyć polisę ubezpieczeniową na ogólnych warunkach ubezpieczenia. Zazwyczaj jest to kwestia poszerzenia podstawowej polisy ubezpieczeniowej – tak jest w większości agencji.

Jak ubezpieczyć domek letniskowy?

Jeśli chcesz ubezpieczyć dom letniskowy, wystarczy odszukać agencje, które się tym zajmują. Najlepiej skorzystać z tych ofert, które pozwalają na ubezpieczenie domku osobno. Dlaczego? Często posiadacze domków letniskowych mają je w znacznym oddaleniu od miejsca zamieszkania. W takiej sytuacji dopisanie ubezpieczenia domku do ubezpieczenia domu czy mieszkania bardzo często jest niemożliwe.

Ile kosztuje ubezpieczenie domku letniskowego?

Zastanawiasz się, ile kosztuje ubezpieczenie nieruchomości w postaci domku letniskowego? Wszystko zależy od dwóch czynników – jego wartości oraz tego, czy jest to domek drewniany, czy jednak domek letniskowy murowany. Najtańszy domek letniskowy może wymagać od Ciebie zapłacenia jedynie ok. 70 zł rocznie za polisę. Dotyczy to domku murowanego, który jest trwalszy. W przypadku domków drewnianych najtańsza polisa może wynosić ok. 100 zł. Jednak niektórzy mają znacznie droższe domki letniskowe. Ich ubezpieczenie może sięgać nawet 800 zł rocznie.

Czy są sytuacje, w których polisa może nie działać?

Każdy ubezpieczyciel chce się jakoś zabezpieczyć w sytuacji, gdyby klient chciał skorzystać na wykupionej polisie bez większego powodu. Nic więc dziwnego, że towarzystwa ubezpieczeniowe podają sytuacje, w których ubezpieczenie może nie działać. Do takich należą:

• prace budowlane,
• zły stan techniczny budynku,
• długa nieobecność właściciela,
• pozostawianie otwartych okien,
• samowola budowlana,
• brak przeprowadzania przeglądów i odpowiednich prac konserwatorskich,
• pękanie mrozowe.

Jeśli masz swój własny domek letniskowy i chcesz, aby był zabezpieczony przed różnymi zdarzeniami pogodowymi i nie tylko, koniecznie sprawdź gdzie ubezpieczyć domek letniskowy. Możesz również wejść na stronę internetową, gdzie znajdziesz cenne informacje, wskazówki, ale również ranking najlepszych dostępnych ubezpieczeń domków letniskowych.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment