Jak co roku wraca temat hibernujących nietoperzy

Przypominamy, że obecnie nietoperze są w stanie hibernacji, który powinien się zakończyć z nadejściem wiosny, czyli około marca. Z powodu anomalii pogodowych i wiosennych temperatur, które mamy w styczniu niektóre nietoperze się wybudzają. Przyrodnicy apelują do osób, które lubią eksplorować jaskinie, aby tego nie robili. Na wybudzonych ssakach odbije się to bardzo negatywnie, tym bardziej że jest duże prawdopodobieństwo, że po ciepłym styczniu nadejdzie zimowy epizod.

Czy powinniśmy się bać tych jedynych zdolnych do aktywnego lotu ssaków?

Jeżeli nietoperz wleci do mieszkania, nie należy panikować. Pamiętaj, że nietoperz nie atakuje ludzi. Może cię ugryźć tylko w przypadku schwytania gołymi rękami, czego nie należy robić. Nietoperz będzie jedynie wydawał dźwięki, które mają odstraszyć.
W przypadku nieproszonego gościa w mieszkaniu należy ułatwić mu ucieczkę poprzez zamknięcie drzwi do innych pomieszczeń i otwarcie szeroko okna, aby mógł swobodnie wylecieć. Należy zgasić lub przynajmniej zredukować światło. Nie machać rękami, tylko stanąć spokojnie z boku i poczekać aż wyleci.

Zobacz inne

Leave a Comment