II Pielgrzymka Rzemieślników do Krzeszowa

W dniu 19 marca 2019 roku odbyła się II Pielgrzymka Rzemieślników do Krzeszowa.

Po oficjalnym przywitaniu gości przez  kustosza krzeszowskiego sanktuarium Ks. Mariana Kopko odbyła się konferencja historyczno-edukacyjna pn. „Kult św. Józefa w Krzeszowie w XVII i XVIII wieku” prowadzona przez Barbarę Skoczylas Stadnik.

W południe miała miejsce uroczysta Msza Święta w kościele pw. Św. Józefa. Przypominamy, że Kościół pw. Św. Józefa to świątynia, która swym pięknem dorównuje samej bazylice. Wybudowany przez opata Bernard Rosa założyciela Bractwa św. Józefa jednego z największych opatów krzeszowskich. Wnętrze zdobione jest licznymi freskami, które swym malarskim kunsztem stworzył “śląski Rembrandt” Michał Leopold Willmann, a które opowiadają niezwykłą historię świętego cieśli.

Wszyscy uczestnicy II Pielgrzymki Rzemieślników mieli również możliwość zwiedzenia specjalnie na tą okazję przygotowanej trasy turystycznej “Śladami Budowniczych”. Trasa trwająca około 1,5 godziny prowadziła po obiektach i miejscach wpisujących się w tematyczny charakter spotkania. Poczynając od Studni Książęcej, uczestnicy zobaczyli niedostępne miejsca opactwa, takie jak klasztorne podziemia czy strychy, na wieży widokowej kończąc.

Pielgrzymka była otwarta dla wszystkich chętnych. Miejsce jej organizacji nie było przypadkowe. Przypominamy, że Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie jest wielkim dziełem budowniczym i artystycznym. To zabytek najwyższej światowej klasy, wpisany na listę Pomników Historii przez Prezydenta RP.  

Zobacz inne

Leave a Comment