Hommage à Kieślowski 2016

11 września 2016 roku miał miejsce trzeci (ostatni) dzień szóstej edycji Festiwalu Filmowego Hommage à Kieślowski w Sokołowsku.

Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski to wyjątkowe, kilkudniowe wydarzenie kina, gdzie w niezwykłej atmosferze, w jednym miejscu spotykają się współpracownicy, przyjaciele i rodzina Krzysztofa Kieślowskiego, pasjonaci jego twórczości oraz filmowcy.

Gościem honorowym Festiwalu był Krzysztof Piesiewicz, przyjaciel Kieślowskiego i współscenarzysta wielu jego filmów, m.in. prezentowanych na festiwalu „Czerwonego” i „Bez końca”.

Przez trzy dni festiwalowe Sokołowsko – któremu podczas pierwszej edycji dziennikarze nadali nazwę „polskie Karlowe Wary” – gościł miłośników nie tylko kina Krzysztofa Kieślowskiego, ale także współczesnego kina europejskiego.
18 filmów z Polski, Europy oraz z Chile i Mauretanii zostało zaprezentowanych w kinoteatrze „ZDROWIE”, kinie plenerowym „LABORATORIUM” oraz w sali multimedialnej mieszczącej się w wyremontowanej części zabytkowego sanatorium dr. Brehmera. Projekcjom filmowym towarzyły dyskusje panelowe nawiązujące do ducha DKF-u, a każdy film poprzedził komentarz związany z wybranym przez zaproszonego gościa aspektem – zgodnie z hasłem festiwalowym „patrz uważnie”…

Festiwalowe filmy prezentowane były w trzech sekcjach: Bez fikcji (dokument), Re: Interpretacje (filmy fabularne), Hommage à Kieślowski (retrospektywa filmów Kieślowskiego i filmy o jego twórczości).

„Trzy kolory: Czerwony” to główny obraz retrospektywy filmów Krzysztofa Kieślowskiego. Obok niego pokazane zostały „Bez końca” i „Siedem kobiet w różnym wieku”. W tej sekcji zaprezentowane zostały również minimalistyczny dokument Andreasa Voigta, jednego z najbardziej cenionych niemieckich reżyserów dokumentalnych, nakręcony w grudniu 1995 roku, 45-minutowy wywiad pt. „Spotkanie z Krzysztofem Kieślowskim”. Festiwal otworzył nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na Berlinale 2016 film dokumentalny włoskiego reżysera, producenta i operatora kamery Gianfranco Rosi pt. „Fuocoammare. Ogień na morzu”.

Hommage à Kieślowski to nie tylko filmowe projekcje. Okołofestiwalowe zdarzenia wywodzą się z wątków filmowych, są ich twórczą interpretacją, przedłużeniem zdarzeń i nastrojów, inne zaś dotyczą postaci samego twórcy. Oblicza Kieślowskiego w czasie aktu tworzenia zostały zaprezentowane na towarzyszącej Festiwalowi wystawie fotografii Piotra Jaxy Kieślowski’s Colors / Remembering Krzysztof, będącej efektem współpracy fotografa z reżyserem przy trylogii „Trzy kolory”. Festiwalowi goście mieli okazję obejrzeć również wystawę zdjęć z Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego, tworzonego w Sokołowsku przez Fundację Sztuki Współczesnej „In Situ”, organizatora Festiwalu.

Reportaże z innych edycji dostępne tutaj.

Zobacz inne

Leave a Comment