Historia Kamiennej Góry – fabryka Grünfeldów

Projekt monumentalnego budynku frontowego przy ul. Waryńskiego w mieście Kamienna Góra stanowi jedyny na Dolnym Śląsku przykład wykorzystania rozwiązań architektury pałacowej w budownictwie przemysłowym. Projektantem kompleksu był Carl Schmitt (1836–1888) z Wrocławia. Na uwagę zasługują dekoracje na elewacjach. Na kolumnach znajdują się inicjały założyciela oraz symbol firmy – sokół z kądzielą w dziobie.

Budynek należał do rodzinnej firmy tekstylnej Grünfeld założonej w Kamiennej Górze w 1862 roku. Pierwszym właścicielem był Falk Valentin Grünfeld (1837-1897). Fabryka oraz dom handlowy zostały wybudowane w latach 1884-1886. Firma specjalizowała się w produkcji i sprzedaży tkanin lnianych. Właściciele prowadzili na szeroką skalę system sprzedaży wysyłkowej.

Po śmierci założyciela przedsiębiorstwo odziedziczyli jego synowie. Z ich inicjatywy firma otworzyła sklepy w Berlinie i Kolonii. W 1937 roku fabryka została znacjonalizowana przez III Rzeszę. W halach ulokowano firmę Max Kuhn, która rozpoczęła produkcję metalurgiczną. Po II wojnie światowej w kompleksie mieściły się biura i sale produkcyjne zakładów odzieżowych. Szyto tu konfekcję damską i męską.

Obecnie zabytkowy budynek jest w rękach prywatnych.

Źródło: UM Kamienna Góra

Zobacz inne obiekty historyczne Kamiennej Góry tutaj.

Zobacz inne