Groźne promieniowanie, czyli skąd się biorą poparzenia słoneczne?

Słońce to nasz kosmiczny przyjaciel. Dzięki jego promieniom rozwija się życie na ziemi. Jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszych organizmów – odpowiada między innymi za wytwarzanie się witaminy D. Mimo to jego nadmiar może powodować groźne poparzenia, a nawet nowotwory skóry. Jak się chronić, aby brać z życiodajnego promieniowania tylko to co najlepsze?

Dlaczego słońce może szkodzić?

Promieniowanie emitowane przez największą gwiazdę w naszym układzie planetarnym, z grubsza można podzielić na trzy rodzaje: światło widzialne, które sprawia że w dzień jest widno, promieniowanie ultrafioletowe (UVA i UVB), którego nie widzimy, ale które może uszkadzać komórki i prowadzić do powstawania nowotworów skóry, oraz podczerwień odpowiadającą za ciepło. Latem, kiedy na naszej półkuli słońca jest najwięcej, zostajemy najbardziej wystawieni na kontakt ze wszystkimi rodzajami promieniowania – zarówno tymi, które przyjemnie grzeją i pobudzają komórki naszej skóry do produkcji witaminy D jak i tymi szkodliwymi – powodującymi uszkodzenia. Zanim opowiemy o tym  co stosować na oparzenia słoneczne, omówimy sposoby ochrony.

Jak najlepiej chronić skórę – kremy z filtrem

Aby móc czerpać ze słońca tylko to co najlepsze – stosujmy kremy z filtrem. To oczywiste, jednak przy wyborze odpowiedniego produktu warto kierować się czymś więcej niż tylko jego ceną. Do ochrony przeciwsłonecznej, używa się substancji: chemicznych bądź mineralnych. Pierwsza z nich, absorbuje energię emitowaną przez słońce, druga działa na zasadzie lustra – odbija szkodliwe promieniowanie.

Oprócz tego, rodzaj zastosowanego filtra ma również wpływ na konsystencje produktu i sposób jego wchłaniania się – filtry chemiczne wchłaniają się bardzo dobrze, jednak przez to konieczne może być ich częstsze nakładanie. Mineralne z kolei tworzą na skórze cienki film i mogą zostawiać smugi. Jeżeli nie wiesz, który z filtrów wybrać – poszukaj kremu, który ma w składzie oba – jest ich całkiem spory wybór.

Co robić kiedy dojdzie do poparzeń słonecznych?

Jeżeli przesadzimy z kąpielami słonecznymi, może dojść do poparzenia słonecznego – mimo zastosowanego kremu z filtrem. Co robić? Nasze babcie polecały smarowanie pleców maślanką, jednak w dzisiejszych czasach wiemy już, że tłuszcz nie jest najlepszym przyjacielem poparzonej skóry. Co stosować na oparzenia słoneczne? Wybierz żel chłodzący. Najlepiej taki, który utworzy ochronną warstwę na naszej skórze. Dzięki niej podrażnione części ciała będą chronione przed dalszymi uszkodzeniami. Dobry żel na oparzenia to pozycja obowiązkowa w każdej wakacyjnej apteczce.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment