Gminy Kamienna Góra i Marciszów chcą wybudować wieżę na Wielkiej Kopie

Dzięki współpracy z gminą Marciszów i Nadleśnictwem Kamienna Góra oraz możliwym do pozyskania środkom z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (RFIL) dla gmin górskich, kwestia wieży widokowej na Wielkiej Kopie znów powraca.

W dniu 12 lutego br. gmina Kamienna Góra oraz gmina Marciszów złożyły wspólny wniosek do rządowego programu RFIL, który wspiera gminy górskie w zakresie inwestycji w ogólnodostępną infrastrukturę turystyczną.
Wspólne przedsięwzięcie obu gmin dotyczy budowy i rozbudowy infrastruktury turystycznej w Rudawskim Parku Krajobrazowym i jego sąsiedztwie. Projekt obejmuje m.in.:

– budowę wieży widokowej na szczycie Wielkiej Kopy (861 m n.p.m.), w sąsiedztwie atrakcji turystycznej “Kolorowe Jeziorka”, wieża wysoka na ok. 24-25 metrów
– budowę platform widokowych,
– budowę miejsc obsługi turystów (z punktami sanitarnymi),
– przebudowę drogi dojazdowej do “Kolorowych Jeziorek” i atrakcji turystycznych wraz z wykonaniem miejsc parkingowych,
– modernizację i oznakowanie szlaków pieszych i rowerowych wraz z zakupem urządzeń do ich obsługi i utrzymania.

Wspólne przedsięwzięcie inwestycyjne gmin Kamienna Góra i Marciszów nie miało szczęścia w przeszłości. Wniosek dwukrotnie plasował się na liście rezerwowej w ramach programu transgranicznego INTERREG Polska-Czechy. Dzięki środkom finansowym z RFIL jest szansa na stworzenie nowej atrakcji turystycznej w regionie oraz uporządkowanie ruchu turystycznego.

Wielka Kopa jest ceniona przez turystów już od trzech stuleci. W 1890 roku na szczycie stały ławki, biło tam też źródło. Na początku XX wieku pojawiła się na nim niewielka wieżyczka, która wkrótce została zastąpiona (las rósł przecież cały czas) 15-metrową drewnianą wieżą widokową, stojącą tam jeszcze po 1945 roku. Obecnie nie pozostał po niej żaden ślad, a szczyt jest całkowicie zarośnięty lasem.

Źródło: Patryk Straus – wójt gminy Kamienna Góra

Share

Zobacz inne

Leave a Comment