Funkcjonalna aranżacja kuchni z wyspą

Kuchnia to serce każdego domu, dlatego też powinna być zaaranżowana funkcjonalnie i komfortowo. Aby uzyskać odpowiedni efekt, coraz większa liczba osób decyduje się na wyspę, która może stanowić nie tylko wygodny blat roboczy, ale także miejsce do gotowania czy zmywania. Sprawdźmy, na co zwrócić uwagę, aranżując kuchnię w taki sposób. 

W jakich kuchniach sprawdzi się wyspa? 

Zanim w ogóle zdecydujesz się na aranżację kuchni z wyspą, powinieneś oszacować, czy rozwiązanie to sprawdzi się w Twoim domu. Pomieszczenie musi być bowiem odpowiednio duże (co najmniej 15-20 m2) i posiadać konkretny kształt (najlepiej kwadratu). Dzięki temu zachowasz właściwą odległość wyspy od szafek kuchennych i zyskasz maksymalny komfort przemieszczania się. Wyspa doskonale sprawdzi się też w otwartych kuchniach, idealnie komponując się zarówno z salonem, jak i jadalnią. Jeżeli dysponujesz nieco mniejszym wnętrzem, również możesz rozważyć to rozwiązanie – w takiej sytuacji jednak konieczne będzie jak najlepsze wykorzystanie wyspy.  

O czym warto pamiętać? 

Jeżeli chcesz efektywnie zaaranżować kuchnię z wyspą, powinieneś pamiętać o odpowiednim rozmieszczeniu gniazd elektrycznych i doprowadzeniu przewodów do płyty grzewczej lub rury z wodą w przypadku korzystania ze zlewozmywaka lub zmywarki. Istotną kwestią jest także oświetlenie – najlepiej sprawdzi się to punktowe, a zamontujesz je np. na suficie. Świetnym rozwiązaniem będą wspomniane okapy wysuwane – w ofercie Electrolux znajdziesz urządzenia wyposażone w oświetlenie LED, które zapewni Ci maksymalny komfort podczas przebywania w kuchni. 

Nie zapomnij także o odpowiednim umiejscowieniu wyspy – w przypadku kuchni zamkniętej rozwiązanie to najlepiej sprawdzi się w samym centrum pomieszczenia, ponieważ umożliwi swobodę przemieszczania się. W przypadku aneksów z salonem możliwości aranżacyjne są jeszcze większe – wyspa może nawet pełnić rolę półki na książki czy miejsca na uprawiane przez Ciebie zioła i rośliny. Jeżeli dysponujesz niewielką przestrzenią, postaw na jasne kolory – powiększą one optycznie pomieszczenie i sprawią, że Twoja kuchnia będzie prezentować się czysto i elegancko. 

Funkcje wyspy kuchennej 

Jeżeli chcesz właściwie zaaranżować kuchnię z wyspą, musisz określić jej funkcje. W większości przypadków pełni ona rolę blatu roboczego, na którym możesz przygotowywać posiłki. To opcja idealna do mniejszej kuchni albo aneksu z salonem. Jeżeli natomiast dysponujesz większą powierzchnią, możesz wykorzystać wyspę jako: 

  • miejsce do gotowania – wystarczy zainstalować płytę grzewczą i skorzystać z dodatkowych rozwiązań, takich jak okapy wysuwane z blatu, co zapewni Ci komfort przyrządzania potraw i świeże powietrze w Twojej kuchni; 
  • miejsce do zmywania naczyń – na wyspie możesz zamontować zlewozmywak albo zmywarkę; 
  • barek – wystarczy dostawić do wyspy krzesła barowe, by służyła ona również jako miejsce spotkań czy pełniła funkcję jadalni. 

Pamiętaj, że z wszystkich tych dodatkowych możliwości skorzystasz wtedy, gdy Twoja wyspa będzie posiadała odpowiednie wymiary (szerokość co najmniej 100-120 cm). Polecamy poszukanie inspiracji w Internecie i znalezienie takiego rozwiązania, które pozwoli Ci zaaranżować funkcjonalną kuchnię. Wyspa daje sporo możliwości i dlatego jest coraz chętniej montowana w polskich domach i mieszkaniach. 

Share

Zobacz inne

Leave a Comment