Fort Spitzberg-Ostróg

Prezentujemy kolejne warte uwagi miejsce w naszym regionie. Przypominamy, że aktualizowana galeria znajduje się na podstronie Poznaj nasz region, a opisy poszczególnych miejsc w kategorii Region.

Tym razem zapraszamy do Fortu Spitzberg-Ostróg, znajdującego się nieopodal Twierdzy Srebrna Góra, którą prezentowaliśmy tutaj.

Fort Spitzberg to jeden z fortów twierdzy srebrnogórskiej. Wybudowany w latach 1769-1772. Powstał na szczycie wzgórza, od którego przyjął nazwę. Dziś szczyt ma wysokość 627 m n.p.m. – niegdyś wzgórze było nieco wyższe. Jego wierzchołek został ścięty i wyrównany, by zbudować na nim fort. Obiekt zbudowano na planie pięcioboku. W 19 kazamatach zlokalizowano sześć stanowisk dla armat i kilkadziesiąt strzelnic dla karabinów. Jedna z kazamat pełniła funkcję prochowni, czyli magazynu na 25 ton prochu. W kolejnej podziemnej sali wykuto studnię forteczną, która zagłębia się aż na 86 metrów w głąb wzgórza. Wojenną załogę fortu w XVIII wieku stanowiło ośmiu oficerów i stu trzydziestu żołnierzy. W okresie II wojny światowej był obozem jenieckim dla polskich oficerów, którzy dokonali brawurowej ucieczki w 1940 roku.

Źródło: fort-gerharda.pl

Zobacz inne

Leave a Comment