Festiwal Muzyki Organowej SILESIA SONANS

Dnia 4 września 2017 roku w Kościele Garnizonowym w Jeleniej Górze (ul. 1-Maja 45) ruszy XX edycja Festiwalu Muzyki Organowej SILESIA SONANS.

Organizatorem wydarzenia jest Parafia Rzymskokatolicka Pw. Podwyższenia Krzyża Świętego oraz Mecenat Miasta Jelenia Góra.
Na wszystkie koncerty wstęp wolny. Bezpłatne wejściówki do odbioru w Punkcie Pielgrzymkowym przy Kościele Garnizonowym.

Festiwal Muzyki Organowej SILESIA SONANS wpisał się na stałe w tradycję kultury Jeleniej Góry. Wyjątkowość tego wydarzenia łączy się głównie z jego formą i miejscem – możliwość obcowania ze sztuką i muzyką w tak szczególny sposób.
Muzyka organowa nie istnieje bez atmosfery kościelnych ław, bez organów, bez przepychu i wytworności miejsca, a jednocześnie ciszy i powagi, jaką nadaje muzyce kościół. Festiwal łączy w sobie utwory sakralne i świeckie, powagę i radość, refleksję i spontaniczność.

Pierwszy koncert inauguracyjny festiwalu SILESIA SONANS odbył się w 1998 roku.

Program Festiwalu:

poniedziałek 04.09.2017

19:00 support
Stefania Boguska (lat 9) fortepian
Julia Nazdrowicz (lat 13) flet
Ola Baran (lat 10) flet

19:30 Marcin Masecki Fryderyk CHOPIN Nokturny

wtorek 05.09.2017

19:30 recital organowy Jakub Choros organy
Johann Sebastian BACH Dietrich BUXTEHUDE

środa 06.09.2017

19:00 support
Maksymilian Wieczorek (lat 16) gitara

19:30 Maciej Fortuna
muzyka na trąbkę i organy
Maciej Fortuna – trąbka, kompozycje, aranżacje
Marek Smoczyński – organy

czwartek 07.09.2017

19:30 Zespół Liarman
John DOWLAND Wacław z SZAMOTUŁ Gaspar SANZ
Susanna Raso- śpiew
Lidia Małyszek – flet
Łukasz Gaszler – gitara

piątek 08.09.2017

19:00 support
Jakub Moneta (lat 11) organy

19:30 Capella Cracoviensis Joseph HAYDN Msza Nelsońska & Salve Regina
Capella Cracoviensis
Jan Tomasz Adamus dyrygent

Informacje o artystach:

Marcin Masecki ur. 1982 roku, warszawiak, pianista, kompozytor, dyrygent, aktywista. Jest liderem lub członkiem ogromnej ilość bardzo różnorodnych projektów. Wirtuozowska fuzja stylistycznie odmiennych gatunków, oraz przekraczanie granic między tzw. sztuką wysoką a rozrywkową, stały się jego znakami rozpoznawalnymi.

Jakub Choros (Świeradów-Zdrój) – absolwent Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Legnicy w klasie organów Zenona Siegieńczuka. Studia I-go i II-go stopnia odbył na IV Wydziale Akademii Muzycznej we Wrocławiu. W czasie studiów brał udział w kursach wykonawczych prowadzonych m.in. przez Thomas’a Lenartz’a, prof. Juliana Gembalskiego i Dariusza Bąkowskiego-Kois. Koncertował w wielu prestiżowych miejscach w kraju i za granicą. Był twórcą i kierownikiem artystycznym Festiwalu Muzyki Sakralnej PRO MUSICA SACRA.

Maciej Fortuna to trębacz, kompozytor i producent muzyczny. Doktor sztuk muzycznych i magister nauk prawnych, prowadzący aktywną działalność artystyczną. Prócz kreowania własnego języka muzycznej wypowiedzi oraz poszerzania palety brzmieniowej swojego instrumentu, eksperymentuje z łączeniem różnych gatunków sztuki. Istotnym elementem jego twórczości jest wykorzystywanie live electronics. Tworzy i reżyseruje koncerty multimedialne oraz produkcje video.

Zespół Liarman tworzą pochodząca z Galicji (północ Hiszpanii) Susana Raso, gitarzysta Łukasz Gaszler oraz flecistka Lidia Małyszek. Wspólnie wykonują koncerty muzyki granej akustycznie inspirowanej folkiem i muzyką dawną.

Capella Cracoviensis – najbardziej dynamicznie rozwijający się polski zespół specjalizujący się w stylowym wykonawstwie muzyki dawnej. Dzięki konsekwentnemu wsparciu Miasta Krakowa CC może realizować ambitne projekty w sposób bezkompromisowy i na najwyższym poziomie artystycznym, współpracując z wybitnymi muzykami o podobnej wrażliwości i porównywalnej odwadze. Regularnie koncertują z CC Vincent Dumestre (Le Poème Harmonique), Fabio Bonizzoni (La Risonanza), Alessandro Moccia (Orchestre des ChampsÉlysées), Andrew Parrott, Paul Goodwin czy Ensemble Oltremontano. Obok działalności koncertowej CC bada terytoria barokowej i klasycystycznej opery, z powodzeniem realizując w Polsce ich sceniczne wersje: Amadigi Handla, Wesele Figara i Don Giovanni Mozarta czy Orfeo ed Euridice Glucka.



Share

Zobacz inne

One Thought to “Festiwal Muzyki Organowej SILESIA SONANS”

Leave a Comment