E-recepta online – nowoczesne formy leczenia

E-recepta online pozwala zaoszczędzić czas. Nie trzeba już nigdzie jeździć, ponieważ wszystkie formalności można załatwić podczas konsultacji online. Zamiast wielogodzinnego siedzenia pod gabinetem, wygoda i komfort, która pomoże otrzymać wszystkie pożądane recepty.

Konsultacja lekarska w dowolnej formie

W wybranych miejscach może zostać zrealizowana konsultacja online na stronie telemedi.com. Jeżeli ktoś jednak nie ma możliwości korzystania z połączenia internetowego, konsultacja lekarska może odbyć się telefonicznie. Dostępny jest również czat oraz video. Każdy z tych sposobów daje możliwość rozmowy z lekarzem, który będzie mógł wystawić e recepty. Oprócz tego, że dla pacjenta będzie dostępna recepta online na stronie telemedi.com, można poprosić także lekarza o wystawienie L4, czy też skierowania do specjalisty – jeżeli będzie ono konieczne.

A to wszystko bez konieczności wychodzenia z domu – co dla pacjentów obłożnie chorych jest ważne. Każde wyjście na dwór może doprowadzić do pogorszenia się zdrowia lub też do zarażenia innych osób. Takich sytuacji lepiej unikać. Tym bardziej że takie recepty online są tak samo ważne jak te blankiety, jakie można otrzymać na normalnej wizycie w gabinecie.

Internetowe konto pacjenta

Każda osoba korzystająca z internetowego konta pacjenta ma dostęp do każdej e-recepty NFZ. Wystarczy zalogować się na swoje konto, aby ujrzeć receptę online, która będzie możliwa do realizacji w dowolnej aptece. Wystarczy tylko podać kod, który jest umieszczony na recepcie, swój pesel i będzie można wykupić odpowiednie preparaty medyczne.

Na internetowym koncie pacjenta zyskuje się możliwość podejrzenia także skierowań, jakie zostaną wystawione przez lekarza. Recepta elektroniczna wykorzystywana jest przez coraz większą liczbę pacjentów, którym zależy na oszczędności czasu. Podobnie jest ze skierowaniami do specjalistycznych gabinetów.

Elektroniczna recepta – co należy o niej wiedzieć?

Od 1 stycznia 2020 roku obowiązuje e-recepta online. To ten sam dokument, który doskonale znany jest już od wielu lat – z tą jednak różnicą, że dostępny jest w formie elektronicznej. Ważne jest to, aby e recepta NFZ posiadała czterocyfrowy PIN, który umożliwi realizację w aptece.

Recepta przez internet jest bardzo wygodnym sposobem na to, aby uzyskać przepisane leki – w szczególności, jeżeli ma się do czynienia z chorobami przewlekłymi. W przypadku antybiotyków recepta ważna jest przez siedem kolejnych dni. Nie można więc zwlekać z zakupem leków.

Lekarz może odmówić wystawienia e recepty. Może się bowiem okazać, że nie ma zasadności wystawienia recepty, jeżeli pacjent nie ma poważnych objawów chorobowych. Z reguły jednak otrzymuje się inne preparaty medyczne, które nie wymagają wystawienia recepty online. Drugim przypadkiem jest sytuacja, kiedy istnieje ryzyko, że pacjent próbuje wyłudzić receptę elektroniczną na silne środki narkotyczne, zbyt dużą ilość leków przeciwbólowych, leki przeciw psychotropowe. Trzecia sytuacja to moment, kiedy lekarz uzna, że dany przypadek medyczny wymaga osobistej wizyty w gabinecie w celu postawienia prawidłowej diagnozy.

E-recepta – realizacja w innych krajach

Niekiedy ma miejsce wypisanie recepty online u osoby, która znajduje się za granicą. Mówi się wtedy o recepcie transgranicznej. Istnieje możliwość jej realizacji poza granicami Polski, jedynie w niektórych krajach europejskich. Mowa tutaj o Estonii, Portugalii, Chorwacji. Z czasem lista dostępnych państw, jakie będą realizować polskie recepty, może się powiększyć.

E-recepta lekarz do dyspozycji

Obecnie można zapisać się na konsultację do różnych specjalistów. Zajmują się oni takimi przypadkami chorobowymi jak: ból ucha, otyłość, trądzik, alergia, zapalenia gardła i wiele innych.

Share

Zobacz inne