Dziś Międzynarodowy Dzień Strażaka

Dziś (czwartek, 4 maja) przypada międzynarodowe święto strażaków. Z okazji Dnia Strażaka pragniemy złożyć wszystkim strażakom słowa podziękowania i życzyć bezpiecznej służby.

Przypominamy, że święto zainicjował australijski strażak J.J. Edmondson z Melbourne na pamiątkę tragicznie zmarłych pięciu kolegów-strażaków (Matta, Stuarta, Jasona, Garry’ego i Chrisa) 2 grudnia 1998 roku w Linton. Próbowali ratować czyjeś życie i mienie w czasie pożaru, jak robią to strażacy na całym świecie.

Oficjalnie święto zostało ustanowione w 2002 roku, przez Sejm RP, przy nowelizacji ustawy o Państwowej Straży Pożarnej z 1991 roku. Dodany artykuł (art. 30a) formalnie ustanawia Dzień Strażaka. W Polsce świętuje w tym dniu zarówno Państwowa, jak i Ochotnicza Straż Pożarna.

Uroczystości związane z obchodami są m.in. okazją do: nominacji na wyższe stopnie oficerskie i aspiranckie, wręczenia cywilnych odznaczeń dla wyróżniających się w służbie strażaków czy zaprezentowania sprzętu straży pożarnej i umiejętności strażaków.

Na naszym portalu można obejrzeć bardzo wiele reportaży z akcji z udziałem strażaków tutaj.

Przypominamy, że powiatowe uroczystości z okazji Dnia Strażaka odbędą się 13 maja br. w Krzeszowie, o czym informowaliśmy tutaj.

Share

Zobacz inne