Działania mające na celu zapobiec kradzieżom choinek

Policjant Wydziału Prewencji Komendy Miejskie Policji w Jeleniej Górze wspólnie ze strażnikami z KPN i Strażą Leśną Szklarska Poręba i Kowary 12 grudnia br. na terenie leśnym w powiecie jeleniogórskim prowadzili działania mające na celu zapobiec kradzieżom choinek oraz przeciwko osobom na quadach i crossach, którzy nielegalnie wjeżdżają do lasu i na górskie szlaki.

Policjanci oraz strażnicy sprawdzali czy na w/wymienionym terenie nie dochodzi do nielegalnej wycinki i kradzieży choinek. Wspólne działania leśników i mundurowych mają przede wszystkim zapobiec niszczeniu przyrody oraz kradzieżom na terenach leśnych.

Takie działania  jeleniogórscy policjanci wspólnie z strażnikami prowadzą  od wielu lat. Ich  celem było zatrzymanie jeżdżących crossami i quadami po lasach i górskich szlakach. Motocykliści i osoby jeżdżące quadami  poruszający się poza drogami wewnętrznymi, po terenie leśnym, dokonują istotnej szkody przyrodniczej.

Z uwagi na nieuprawniony wjazd pojazdami silnikowym na tereny chronione oraz niszczenie zasobów przyrodniczych grozi mandat karny w wysokości od 500 zł do 1000 zł. W uzasadnionych przypadkach policjanci odstępują od nakładania mandatów, a kierują sprawę do sądu.

W przypadku kradzieży jeżeli wartość drzewka nie przekracza 500 zł, to wówczas sprawca odpowiada przed sądem, a grozić mu może kara aresztu do 30 dni lub kara ograniczenia wolności 1 miesiąc lub kara grzywny do 5000 zł oraz nawiązka w wysokości podwójnej wartości wyrąbanego, ukradzionego lub przywłaszczonego drzewka. Przestępstwo zachodzi wówczas, gdy wartość choinki przekracza 500 zł, wówczas osobie, która dopuściła się tego czynu grozi kara pozbawienia wolności nawet do 5 lat.

Źródło: Policja Jeleniogórska. Więcej komunikatów w tagach policja.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment