Działania CSR w firmie – co rozważyć i jak je wdrożyć?

CSR, czyli Społeczna Odpowiedzialność Biznesu to temat, który jest coraz częściej brany pod uwagę podczas planowania rozwoju przedsiębiorstw. Nic w tym dziwnego, strategia ta nie tylko jest dobrze widziana wizerunkowo, ale przynosi wymierne korzyści dla firmy. Z naszego artykułu dowiesz się, co rozważyć wprowadzając takie rozwiązania i jak skutecznie je wdrożyć.

CSR – czy to się opłaca

Corporate Social Responsibility to świadome budowanie relacji z klientami, pracownikami, czy też lokalnymi społecznościami. Takie działania ze strony firmy niosą ze sobą wiele korzyści, oto niektóre z ich:

 • budowa pozytywnego wizerunku – firma stosująca CSR postrzegana jest jako podmiot dbający o dobrostan innych oraz prowadzący odpowiedzialną politykę w stosunku do pracowników i klientów;
 • wzrost morale pracowników – pozytywne działania pracodawcy i wspieranie lokalnych inicjatyw motywuje pracowników do udziału w tego rodzaju działaniach. W ten sposób powstaje wspólnota osób o podobnych wartościach;
 • zwiększenie lojalności klientów – świadomi konsumenci wybierają firmy kierujące się podobnymi wartościami co oni sami. Wspieranie działań prospołecznych i proekologicznych buduje zaufanie klienta do marki;
 • przyciąganie talentów – na rynku pracy dla wielu kandydatów z wysokimi kwalifikacjami Twoja firma będzie atrakcyjnym miejscem zatrudnienia;
 • redukcja kosztów – działania CSR wpływają na znaczące zmniejszenie kosztów poprzez oszczędzanie energii czy stosowanie ekologicznych rozwiązań technicznych;
 • innowacyjność – działania CSR stymulują rozwój innowacyjnych technologii.

Co rozważyć, decydując się na wprowadzenie CSR w twojej firmie?

Wprowadzenie zasad CSR do firmy powinno być działaniem przemyślanym i podzielonym na odpowiednie etapy. Uwzględnienia wymagają liczne obszary funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Na samym początku, zdecyduj, kto jest najważniejszy dla Twojej firmy. Czy są to klienci, kontrahenci, a może pracownicy? Gdy to określisz, ustal ich potrzeby oraz oczekiwania.

Oceń, jaki wpływ Twoja firma ma na środowisko oraz otoczenie. Poszukaj pozytywnych działań, oraz tych negatywnych. Priorytetem powinny być obszary wymagające największych zmian.

Zdecyduj, jaki obszar najbardziej Cię interesuje. Prawa człowieka, środowisko naturalne czy może transformacja energetyczna? O tej ostatniej przeczytasz więcej pod adresem: reo.pl/pl/informacje/ekoporady/14/transformacja-energetyczna-jakie-korzysci-moze-przyniesc-dla-twojego-biznesu. Skup się na dziedzinach, gdzie szansa sukcesu jest największa.

Wyznacz sobie konkretne cele i sposób ich pomiaru. Może to być zorganizowanie imprezy dla pracowników, zmniejszenie śladu węglowego lub współpraca z lokalnymi władzami. Określ jaki budżet przeznaczysz na te działania. Promuj swoje działania, zarówno wewnątrz firmy, jak i na zewnątrz niej.

Wdrożenie działań CSR – krok po kroku

Sukces omawianego procesu wymaga czynnego udziału całego zespołu. Oto krótki poradnik jak krok po kroku wdrożyć założenia Corporate Social Responsibility w Twojej firmie:

 • Krok 1. Zaangażowane kierownictwa – właściciel, zarząd lub kierownictwo powinno wyraźnie wspierać wszelkie inicjatywy CSR.
 • Krok 2. Powołanie zespołu CSR – stwórz zespół składający się z przedstawicieli różnych działów. Jego zadaniem będzie nadzorowanie działań wdrażania CSR.
 • Krok 3. Edukacja pracowników – przeprowadź szkolenia na temat CSR i zachęcaj pracowników do angażowania się w działania społeczne i środowiskowe.
 • Krok 4. Współpraca z zewnętrznymi partnerami – rozpocznij współpracę z organizacjami pozarządowymi, instytucjami publicznymi i innymi firmami, które mają podobne cele, co Twoja firma.
 • Krok 5. Ocena podjętych działań – monitoruj i oceniaj skuteczność swoich działań. Na podstawie wyników wprowadzaj niezbędne korekty i zmiany.

Corporate Social Responsibility to sposób działania, który pomaga zarówno firmie, jak i ludziom wokół niej. Wdrażając takie rozwiązanie, firma musi zrozumieć siebie, swoich klientów i problemy, które są ważne dla społeczeństwa. To ciągła praca, która wymaga zaangażowania, nowych pomysłów i umiejętności dostosowania się do zmian.

Artykuł sponsorowany

Zobacz inne