Dżem w Świebodzicach

Przypominamy, iż dnia 9 listopada 2018 roku o godz. 19:00 w Hali Widowiskowej w Świebodzicach ul. Mieszka Starego 6 odbędzie się koncert zespołu Dżem. Planowany wcześniej w Hali Wałbrzyskich Mistrzów z przyczyn technicznych przeniesiony został do Świebodzic.

Organizatorem wydarzenia jest Wałbrzych Rock Fest. Informacje o biletach niebawem.

BILETY

MIEJSCA STOJĄCE: 60 zł do 30 września / 70 zł do 4 listopada / 75 zł od 05 listopada.
SIEDZĄCE NIENUMEROWANE: 70 zł do 30 września / 75 zł do 04 listopada / 80 zł od 05 listopada.

Bilety do nabycia na terenie całego kraju w systemie Ticketmaster, sieciach sklepów Media Markt i Empik.
OSiR Świebodzice – Kasy Wodnego Centrum (przy basenie).
Szczawno Zdrój pasaż TESCO – Biuro Podróży Jolka ul. Łączyńskiego 44.
Wałbrzych Kiosk z prasą ul. Broniewskiego 65 C (obok WOK-u).
Wałbrzych – Biuro Podróży Jolka ul. Moniuszki 17.

Zespół Dżem gości już na naszym portalu.
Relacja z koncertu w Wałbrzychu dostępna tutaj.
Relacja z koncertu we Wrocławiu dostępna tutaj.
Relacja z koncertu w Karpaczu dostępna tutaj.

Historia zespołu

Zespół został założony w 1973 roku i również w grudniu tego roku do zespołu dołączył wokalista Ryszard Riedel, a następnie w 1978 roku – gitarzysta Jerzy Styczyński. W latach 1973-1979 działalność formacji była bardzo nieregularna i aż do 1980 roku miała status amatorski. Po występach na kilkunastu festiwalach w Polsce, w tym debiut na festiwalu w Jarocinie, oraz zagranicznej trasie koncertowej 1985 roku ukazał się debiutancki album studyjny – Cegła, który uznawany jest za jeden z najważniejszych albumów zespołu oraz historii polskiego rocka. Rok później wydany został koncertowy album Absolutely Live nagrany podczas koncertu w teatrze STU w Krakowie.

W drugiej połowie lat 80. Ryszard Riedel stopniowo oddalał się od zespołu popadając w nałóg narkotykowy przez co w 1986 i 1987 roku grupa koncertowała z Tadeuszem Nalepą oraz 1988 roku wydała wspólnie z Nalepą album Numero Uno. Wcześniej jednak ukazały się dwa albumy z pierwotnym wokalistą – Zemsta nietoperzy oraz koncertowy Lunatycy – czyli tzw. przeboje całkiem Live. W 1989 roku ukazały się albumy Najemnik oraz instrumentalny The Band Plays On…. Dwa lata później wydany zostaje album Detox na którym znajdują się takie przeboje jak „List do M.”, „Jak malowany ptak” czy „Sen o Victorii”. W tym samym czasie dyskografię uzupełnia album The Singles gromadzący wszystkie single zespołu. W 1993 roku ukazuje się Autsajder a rok później – akustyczny album Akustycznie.

Ze względu na pogarszający się stan zdrowia Riedla w ramach konkursu wyłoniony został nowy wokalista, Jacek Dewódzki. 30 lipca 1994 roku Ryszard Riedel zmarł w szpitalu na zawał serca. W ramach hołdu dla zmarłego artysty odbył się koncert utrwalony na płycie List do R. na 12 głosów. Z Dewódzkim zespół nagrał cztery albumy: hardrockowy Kilka zdartych płyt wydany w 1995 roku, Pod wiatr w 1997 roku, dwupłytowy album koncertowy Dżem w Operze cz. 1 i 2 w latach 1998-1999 oraz Być albo mieć w 2000 roku. W 2001 roku wokalistą został Maciej Balcar, który zadebiutował na albumie 2004.

27 stycznia 2005 w wypadku samochodowym zginął Paweł Berger, klawiszowiec zespołu. W jego miejsce do składu wszedł Janusz Borzucki, który gra w Dżemie do dziś.Share

Zobacz również

Dodaj komentarz