Dożynki Gminy Marciszów 2023

W sobotę, 2 września 2023 roku odbyły się Dożynki Gminy Marciszów. Gospodarzem tegorocznych dożynek było sołectwo Sędzisław. Obchody otworzyła Uroczysta Msza Dziękczynna w Kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Sędzisławiu. Główna część obchodów miała miejsce na boisku sportowym w Sędzisławiu. W wydarzeniu uczestniczyli parlamentarzyści, samorządowcy, zaproszeni goście, mieszkańcy regionu, przedstawiciele czeskiej gminy partnerskiej Vítězná oraz słowackiej bratniej miejscowości Víťaz.

– Organizacja dożynek w Sedzisławiu i w całej Polsce to sposób na podtrzymanie staropolskiej tradycji, wyrażenie podziękowań za zbiory i plony oraz docenienie trudu pracy i zaangażowania rolników w rozwój jakości życia na wsi. To także okazja do integracji lokalnych społeczności – powiedziała Marzena Machałek, wiceminister Edukacji i Nauki. – Dożynki w Sędzisławiu to świetna okazja do podziękowania wszystkim rolnikom za ich codzienną pracę, a także poznawania dolnośląskich zwyczajów i skosztowania produktów regionalnych – dodała minister Machałek.

Święto rolników nie mogłoby się odbyć bez najważniejszych reprezentantów społeczności rolniczej – starościny Julii Bachońskiej-Majerskiej i starosty Szymona Lizonia.

Na scenie zaprezentowali się: Zespół Biesiadny ze Świdnika, Aleksandra Majak, Maja Oleśków, Jan Baloga z Zespołem, Karolina Bielecka, Szczyle, The Light Street i gwiazda wieczoru zespół Energy Girls. Imprezę prowadził Arkadiusz Włodarski.

Dla najmłodszych przygotowano strefę aktywności z dmuchańcami, animacjami ruchowymi i zabawami, warsztatami z tworzenia figur, zwierzątek i domków za pomocą drewnianych klocków oraz tworzenia string artów z użyciem gwoździ i sznurków. Na boisku pojawił się także Komisarz Lew wraz z funkcjonariuszem KPP w Kamiennej Górze oraz druhem z OSP Marciszów, którzy edukowali dzieci w zakresie bezpiecznej zabawy oraz pierwszej pomocy. Nie brakło również stoisk gastronomicznych, z lokalnymi wyrobami i rękodziełem.

W organizowanych konkurach, w których udział brało 7 sołectw, nagrody otrzymali:

Za najpiękniejszy wieniec dożynkowy – sołectwo Marciszów.
Za na najpiękniejsze stoisko – sołectwo Sędzisław.
Za najsmaczniejsze ciasto z warzywem w roli głównej – sołectwo Sędzisław.
Za na najpiękniejszy witacz dożynkowy – sołectwo Wieściszowice.

W klasyfikacji generalnej:

1 miejsce 1 400 zł i bilety na koncert w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” – sołectwo Marciszów.
2 miejsce 1 000 zł i bilety na koncert w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” – sołectwo Sędzisław.
3 miejsce 800 zł i bilety na koncert w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” – sołectwo Wieściszowice.
4 miejsce 400 zł i bilety na koncert w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” – sołectwo Pustelnik.
5 miejsce 400 zł i bilety na koncert w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” – sołectwo Domanów.
6 miejsce 400 zł i bilety na koncert w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” – sołectwo Ciechanowice.
7 miejsce 400 zł i bilety na koncert w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” – sołectwo Pastewnik.

Gratulujemy.

Więcej informacji z gminy Marciszów tutaj.

Share

Zobacz inne