Dożynki Gminy Kamienna Góra

Dzisiaj (sobota, 11 września) w Krzeszowie odbyły się Dożynki Gminy Kamienna Góra. Dożynki to staropolski zwyczaj podziękowania Bogu i naturze za obfitość plonów, zebranych w okresie żniw. To też czas spotkań i wspólnego świętowania wspólnoty rolniczej.

Wydarzenie rozpoczęto Mszą Świętą Dziękczynną w kościele św. Józefa, który w marcu br. ogłoszony został diecezjalnym sanktuarium, o czym informowaliśmy tutaj. Po Mszy Świętej korowód dożynkowy przemaszerował na duży parking w Krzeszowie, gdzie odbyła się prezentacja wieńców i ciąg dalszy uroczystości.

Artystyczne występy wykonały m.in. Zespół Pieśni i Tańca „Jubilat”, Zespół Biesiadny ze Świdnika oraz świdnickie mażoretki „Prima” – piękne dziewczyny prezentujące różne choreografie z batonem.

Podczas dożynek rozstrzygnięto Konkurs na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy. W tym roku do rywalizacji zgłoszono siedem wieńców. Komisja konkursowa za najpiękniejszy uznała wieniec przygotowany przez sołectwo Czadrów, drugie miejsce zajął wieniec sołectwa Przedwojów, trzecie miejsce przypadło sołectwu Krzeszów. Sołectwo Pisarzowice zostało dodatkowo wyróżnione nagrodą od Dolnośląskiej Izby Rolniczej.

Piękny obrzęd „Misterium chleba” wykonał zespół „Złote Nutki” z Przedwojowa.

Starostami dożynek byli Anna i Kazimierz Ogorzałek z Krzeszowa, którzy wspólne gospodarstwo prowadzą od 32 lat.
Tradycyjnie nie zabrakło warsztatów dla najmłodszych, piniaty i dmuchańców.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment