Dożynki Gminne i Święto Pieroga w Czarnym Borze

Święto Plonów oraz kolejna edycja Dolnośląskiego Święta Pieroga odbyła się w niedzielę, 5 września na stadionie sportowym w Czarnym Borze. Na inaugurację czarnoborskich dożynek organizatorzy zaplanowali Mszę Świętą Dziękczynną w intencji rolników, która została odprawiona w południe w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czarnym Borze. Następnie korowód dożynkowy, w którym wzięli udział parlamentarzyści, włodarze ościennych gmin, przedstawiciele lokalnych środowisk, klubów sportowych, organizacji pozarządowych i sołectw udał się na stadion sportowy. Tam gospodarz gminy wraz ze starostami dożynek dokonał tradycyjnego obrzędu – misterium chleba.

Do laureatów w Konkursie na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy i Najsmaczniejsze Pierogi trafiły atrakcyjne nagrody w postaci bonów upominkowych ufundowanych przez Gminę Czarny Bór. Świętu Plonów towarzyszyła góralska nuta w wykonaniu Kapeli Janicki oraz występy zespołów ludowych. Ze sceny popłynęła muzyka i śpiew w wykonaniu witkowskiej formacji Radość oraz Zespołu Ludowego Grzędowianki. Gościnnie natomiast wystąpił Zespół Ludowy Zgoda z Chełmska Śląskiego. Do wspólnej zabawy w rytmach disco-polo zaprosił SKOLIM oraz najmłodszy wykonawca muzyki tanecznej WonerS, a zwieńczeniem dożynkowej zabawy był pokaz sztucznych ogni oraz zabawa z Zespołem Sekret.

Mieszkańcy gminy, jak zawsze ugościli przybyłych smaczną strawą – swojskim jadłem i regionalnymi przysmakami.

Dodatkową atrakcją czarnoborskich dożynek były warsztaty pierogowe oraz wikliniarskie. Termin tegorocznych dożynek zbiegł się w czasie z jubileuszową 10. edycją Narodowego Czytania, dlatego też podczas Święta Gminy nie zabrakło specjalnego stoiska bibliotecznego, na którym czarnoborska książnica, przy pysznej “Herbatce u Dulskiej” zachęcała do wspólnego czytania. Nie zabrakło quizów i konkursów opartych na motywach “Moralności Pani Dulskiej” – najbardziej znanego dramatu Gabrieli Zapolskiej.

OBSZERNY REPORTAŻ FOTOGRAFICZNY
DOSTĘPNY NA NASZYM FACEBOOKU TUTAJ

Zobacz również poniższe galerie.

Share

Zobacz również

Leave a Comment