Detale architektoniczne kamiennogórskiego Centrum Kultury

Zapraszamy do obejrzenia detali architektonicznych znajdujących się na elewacji frontowej budynku kamiennogórskiego Centrum Kultury. Po wykonanych pracach konserwacyjnych detale stały się bardziej czytelne.

Przypominamy, że zakończono prace budowlane w kamiennogórskim Centrum Kultury. Niełatwe prace w zabytkowym gmachu trwały kilka lat i pochłonęły koszt ponad 28,5 mln zł (bez wyposażenia). Jak wyglądają obecnie pomieszczenia budynku, prezentowaliśmy w galerii tutaj.

Centrum Kultury mieści się w dawnym biurowcu Śląskich Zakładów Tekstylnych Methner und Frahne przy dawnej Schömberger Strasse obecnie ul. Tadeusza Kościuszki. Budowę gmachu ukończono w 1905 roku. Po lewej stronie głównego wejścia znajduje się personifikacja Fortuny, bogini kierującej ludzkimi losami jako bóstwo zarazem szczęścia i nieszczęścia. Zaprezentowana została z czterolistną koniczynką. Po prawej stronie głównego wejścia znajduje się Merkury, rzymski bóg handlu, zysku i kupiectwa. Zaprezentowany został w kapeluszu ze skrzydłami oraz z laską herolda oplecioną dwoma wężami. W innych elementach możemy zauważyć m.in. postaci chłopca i dziewczynki z symbolami przędzenia i tkania.
Staramy się ustalić symbolikę kolejnych detali architektonicznych znajdujących się na elewacji frontowej budynku.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment