Czym są tyrystory?

Czym są tyrystory? To małe półprzewodnikowe elementy działające jako łączniki dwustanowe. Mogą pracować w stanie włączenia i wyłączenia. Ten pierwszy charakteryzuje się małą rezystancją, a drugi – dużą. Tyrystory mają czterowarstwowe struktury i trzy wprowadzenia: anodę, katodę i bramkę. Ta ostatnia jest elektrodą sterującą.

Urządzenia te charakteryzuje duża odporność na czynniki środowiskowe. Mogą pracować w bardzo niskich i wysokich temperaturach bez obaw o zniszczenie. Bardzo szybko przechodzą także ze stanu wyłączenia do włączenia. Mają niewielką masę i pracują przy dużych napięciach czy natężeniach.

Jak pracują tyrystory?

Tyrystory przewodzą prąd w kierunku od anody do katody. Jednak jeśli do bramki nie jest doprowadzone napięcie, tyrystor nie będzie przewodzić prądu. Aby przewodzenie następowało, trzeba doprowadzić dodatnie napięcie względem katody. Wówczas następuje przepływ prądu bramkowego. W odróżnieniu od tranzystorów tyrystory przewodzą prąd nawet po ustaniu sygnału sterującego bramką.

Urządzenie można jednak włączyć nie tylko poprzez sterowanie prądem bramki. Tyrystory włączają się też w wyniku wzrostu napięcia anodowego do wartości, przez którą nastąpi proces przebicia lawinowego w zaporowo spolaryzowanym złączu j2. Urządzenie włączy się też przy przekroczeniu dopuszczalnej temperatury złączy lub wskutek promieniowania świetlnego.

Naświetlenie złącza j2 skutkuje generacją par elektron-dziura. Z tego powodu powstaje prąd, który włącza tyrystor. Tyrystory mogą się też włączyć przez zmiany napięcia anodowoego o dużej stromości narastania zboczy dua/dt.

Parametry tyrystorów

Tyrystor ma wiele różnych parametrów. Jednym z nich jest graniczne napięcie powtarzalne uRRM, a także graniczne napięcie niepowtarzalne uRSMw w kierunku zaporowym. Z kolei właściwości sterowania określane są przez charakterystyki napięciowo-prądowe bramki. Tyrystory mają też graniczne napięcie powtarzalne uDRM i graniczne napięcie niepowtarzalne uDSMw w kierunku przewodzenia w stanie blokowania.

Napięcie pracy tyrystora nie powinno przekraczać 0,67 uDRM. Największą średnią wartością prądu tyrystora jest prąd graniczny obciążania iTAVM. Charakteryzuje się sinusoidalnym kształtem o częstotliwości sieci energetycznej 50 lub 60 Hz.

Zastosowania tyrystorów

Z tyrystorów korzysta praktycznie cała branża elektroniczna i elektryczna. Zastosowanie znajdują m.in. jako sterowniki prądu przemiennego czy stałego w silnikach prądu stałego, indukcyjnych czy technice oświetleniowej. Korzysta się z nich także jako z łączników i przerywaczy prądu stałego i przemiennego w napędach elektrycznych czy jako przemienników częstotliwości w technice ultradźwiękowej.

Masz pytania, potrzebujesz fachowego doradztwa? Skontaktuj się z nami lub przyjdź do naszego sklepu stacjonarnego.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment