Ścieki bytowe to produkty, które są oczyszczane w przydomowych oczyszczalniach ścieków. Dla większości osób ścieki pochodzące z różnych miejsc np. gospodarstw domowych, zakładów produkcyjnych się nie różnią. Natomiast dla mikroorganizmów obecnych w oczyszczalni przydomowej odpowiedzialnych za rozkład zanieczyszczeń skład ścieków ma kluczowe znaczenie. Poniżej wyjaśniamy, że ścieki ściekom nie są równe oraz czym charakteryzują się ścieki bytowe.
Rodzaje ścieków
Ustawa prawo wodne kwalifikuje ścieki do trzech kategorii:
– ścieki bytowe,
– ścieki komunalne
– ścieki przemysłowe.
Różnią się one składem oraz sposobem utylizacji. Ścieki komunalne są mieszaniną ścieków bytowych i przemysłowych oraz wód gruntowych. Trafiają one systemem zbiorczej kanalizacji sanitarnej do oczyszczalni komunalnych. Ścieki przemysłowe powstają w zakładach przemysłowych w wyniku procesów technologicznych. Są to ścieki wymagające specjalistycznego doboru linii technologicznej oczyszczania ścieków. Ścieki przemysłowe zazwyczaj charakteryzują się najwyższymi ładunkami zanieczyszczeń oraz różnorodnością zanieczyszczeń, a ich oczyszczanie dobierane jest indywidualnie do profilu zakładu. Natomiast ścieki bytowe najprościej ujmując, powstają w wyniku metabolizmu ludzkiego oraz zaspokajania potrzeb życiowych i funkcjonowania gospodarstwa domowego. Według definicji podanej w art. 9 ust. 1 pkt 15 obowiązującej ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2005 r. Nr 239, poz. 2019 z późn. zm.) ściekami bytowymi są ścieki z budynków mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego oraz użyteczności publicznej, powstające w wyniku ludzkiego metabolizmu lub funkcjonowania gospodarstw domowych oraz ścieki o zbliżonym składzie pochodzące z tych budynków. Przydomowe oczyszczalnie ścieków są przystosowane do oczyszczania ścieków bytowych. Niejednokrotnie właściciele małych zakładów chcą zamontować przydomową oczyszczalnię. Jednak należy pamiętać, że dobór oczyszczalni wymaga zapoznania się ze składem ścieków zakładu. Tylko dobrze dobrana oczyszczalnia zapewni bezproblemową eksploatację.
Co nie powinno trafiać do przydomowej oczyszczalni ścieków?
Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest urządzeniem służącym do odprowadzania ścieków z indywidualnych gospodarstw domowych. Własna oczyszczalnia jest zdecydowanie ekonomiczniejszą oraz proekologiczną alternatywą szamba. Jednak często słyszy się, że posiadanie oczyszczalni wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Główne obawy dotyczą stosowania detergentów. Należy pamiętać, że najbardziej szkodliwe dla przydomowej oczyszczalni są środki służące do dezynfekcji. Stosowanie ich w dużych ilościach może zakłócić funkcjonowanie oczyszczalni. Ponadto do oczyszczalni nie powinny trafiać między innymi resztki jedzenia, obierki, kondensaty z pieców gazowych czy wody deszczowe. Zawsze należy zapoznać się z instrukcją eksploatacji urządzenia. Tylko bezawaryjna oczyszczalnia przekłada się na zadowolenie klienta. Przykładem sprawdzonego rozwiązania jest przydomowa oczyszczalnia ścieków NV, która na rynku europejskim jest dostępna od prawie 30 lat. Ponadto wysoka jakość oczyszczalni NV potwierdzona jest 20-letnią gwarancją.